Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezesi Polic i Tarnowa o ewentualnym przejęciu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
27-06-2011 18:51
Prezesi Polic i Tarnowa o ewentualnym przejęciu

Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Zakładów Chemicznych Police, oraz Jerzy Marciniak, prezes zarządu Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów, pozytywnie odnieśli się do możliwego połączenia obu spółek chemicznych.

W połowie miesiąca Tarnów ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 49 500 000 akcji, uprawniających do wykonywania 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Zakładów Chemicznych Police po cenie 11,50 zł za jedną akcję. Minimalny próg powodzenia procesu połączenia to 38,25 mln akcji Polic. Konsolidacja obu spółek może być pomyślna dla polskiej branży chemicznej. Dzięki niej pojawiłby się potężny europejski podmiot konkurujący z powodzeniem na światowych rynkach.
- Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, to siedziba spółki pozostanie w Policach - zapowiedział Jerzy Marciniak. - Fuzja przyniesie oszczędności, ale nie kosztem zwolnień - w Policach podpisano pod koniec maja br. nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP). Uzgodniono także zasady ochronne dla pracowników w ramach zwolnień grupowych - podkreślił Krzysztof Jałosiński prezes Z.Ch. Police.

- Pomyślny proces połączenia Zakładów Chemicznych Police i Azotów Tarnów oznaczać może powstanie silniejszej Grupy Kapitałowej, która będzie konkurować z największymi europejskimi podmiotami z branży chemicznej. Police zyskają partnera, który w dłuższej perspektywie wzmocni bezpieczeństwo biznesowe spółki - dodał Krzysztof Jałosiński.

- Powiększona Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów będzie mogła skutecznie konkurować ze światowymi liderami w branży nawozowej. Wzmocniona Grupa Kapitałowa Azoty Tarnów będzie największym producentem nawozów mineralnych jedno- i wieloskładnikowych w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie jednym z największych polskich przedsiębiorstw - podsumował Jerzy Marciniak.

Obie spółki będą mogły wykorzystać szereg synergii, jak np. już podjęte działania w kwestii produkcji amoniaku. Ponadto, zwiększyć się może ich skala działalności oraz portfolio oferowanych produktów. To szczególnie istotne, gdyż zdecydowanie złagodzi potencjalne negatywne skutki w trakcie ewentualnej dekoniunktury. Wydaje się, że nastąpić powinna też poprawa efektywności i warunków zaopatrzenia w surowce, w tym najistotniejszy - gaz ziemny. Należy dodać, że ZCh Police w dalszym ciągu zachowają odrębną osobowość prawną w ramach ewentualnie powiększonej grupy kapitałowej.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP