Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ZAK: chemia z energetyką tworzy doskonały mariaż

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-10-2009 10:23
Prezes ZAK: chemia z energetyką tworzy doskonały mariaż

Produkcja czystej energii z węgla oraz gazu syntezowego z CO2, który powstaje w procesie wytwórczym i magazynowanie jego nadwyżki w strukturach geologicznych, to najważniejsze korzyści z budowy w Polsce pierwszego na świecie kompleksu energo-chemicznego. Jego realizacja uzależniona jest jednak od dofinansowania pilotażowego projektu ze środków unijnych. Czy to się powiedzie - odpowiada Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu ZAK.

Komisja Europejska deklaruje dofinansowanie 12 demonstracyjnych projektów związanych z sekwestracją CO2 spośród 60 zgłoszonych przez państwa członkowskie. Jakie mamy szanse na zwycięstwo w tym rankingu?
- Pomysł połączenia chemii z energetyką jak do tej pory nigdzie na świecie się nie pojawił. Sama idea, żeby nie tylko wychwytywać i zatłaczać dwutlenek węgla pod ziemię, ale przerabiać jego część na związki chemiczne, jest w ocenie międzynarodowych ekspertów wizjonerska i to bez wątpienia nas wyróżnia.

Konkurujące z nami projekty dotyczą magazynowania dwutlenku węgla np. w górotworach lub szelfach pod dnem morskim. My idziemy o krok dalej, gdyż oferujemy obok redukcji emisji CO2 w skutek zastosowania technologii CCS (z ang. carbon capture and storige) jego wykorzystanie do produkcji produktów chemicznych.

Chemia z energetyką tworzy doskonały mariaż, bo część tego odpadu, jakim jest dwutlenek węgla można zamienić na metanol, którego nie mamy w kraju. Nasz projekt spełnia kryterium innowacyjności i odpowiada w pełni założeniom unijnej polityki energetyczno-klimatycznej w zakresie zroemisyjnych technologii energetycznych oraz nowych źródeł gazu syntezowego dla chemii. Mam nadzieję, że te argumenty przemawiają w pełni za wyborem naszego projektu, który pozwoli na rozwój karbochemii w Europie.

Bruksela przesunęła planowany na koniec roku termin wyboru projektów demonstracyjnych CCS. Czy to jest korzystne?

- Myślę, że tak, ponieważ jednym z warunków znalezienia się na liście pilotażowych projektów, które otrzymają unijne dotacje, jest opracowanie studium wykonalności, a nawet zaangażowanie się w kolejne etapy projektowania. Pod koniec roku nasze studium będzie już gotowe. Pracuje nad nim renomowana firma Foster Wheeler, jeden z potentatów światowych jeśli chodzi o dostawy technologii i instalacji w energetyce. Część dokumentacji już otrzymaliśmy m.in. wykaz światowych koncernów, które mogą nam zaoferować licencje na zagazowanie węgla lub sprzedaż potężnej turbiny gazowej. Te urządzenia są kluczowe dla całej instalacji. Ważne jest także, aby przed przystąpieniem KE do oceny projektów unijna dyrektywa CCS została zaimplementowana do polskiego prawa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP