PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Prezes ZA Puławy o inwestycjach

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
14-07-2010 10:30
Prezes ZA Puławy o inwestycjach

W niedawno zakończonym roku obrotowym (1 lipca 2009- 30 czerwca 2010) Zakłady Azotowe Puławy zrealizowały inwestycje o wartości około 340 milionów złotych.

- Nasze tegoroczne inwestycje to przede wszystkim projekty związane z podwyższeniem mocy produkcyjnych (ok. połowa środków) i poprawy efektywności (ok. 100 mln.). Największe wydatki tegoroczne związane są z projektem: tlenownia-amoniak-mocznik. W dalszej kolejności są to: przebudowa kotła parowego nr 2 w zakładowej elektrociepłowni, przebudowa instalacji demineralizacji wody, modernizacja instalacji kwasu siarkowego i oleum, modernizacja i intensyfikacja instalacji Melamina I, przebudowa instalacji usuwania CO2 z gazu do syntezy amoniaku oraz modernizacja stacji sprzęgłowej – wymienia Paweł Jarczewski, prezes Puław.
Do końca roku spółka chce zakończyć modernizację ciągu produkcyjnego tlenownia – amoniak – mocznik z całkowitym budżetem 236,5 mln złotych. Obejmuje ono budowę nowej tlenowni realizowaną przez Air Liquide w formule „over the fence” oraz modernizację wytwórni mocznika pozwalająca jednocześnie na zwiększenie mocy produkcyjnych. - Przebudowę kotła parowego zakończyliśmy na koniec marca 2010 r. W przypadku przebudowa instalacji usuwania CO2 z gazu do syntezy amoniaku na jednej linii ukończyliśmy zadanie, na drugiej planujemy zakończyć w IV kwartale 2010 r – dodaje Jarczewski.

Skąd Puławy czerpią środki? Głównie są to własne fundusze, ale nie tylko.

- Staramy się wykorzystać także możliwość dofinansowania zadań środkami z Unii Europejskiej. Łączna wartość pozyskanego dotychczas wsparcia to 49 milionów złotych. Kolejne dwa projekty znalazły się właśnie na liście inwestycji rekomendowanych do dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – chwali się prezes firmy.

Pierwszy z nich to „Przebudowa instalacji do usuwania dwutlenku węgla z gazu do syntezy amoniaku – wymiana absorbera 150 K2 (linia II)”. Uzyskał on dofinansowanie na wnioskowaną kwotę blisko 3 mln złotych przy kosztach inwestycji 15 mln zł. Druga inwestycja to „Zagospodarowanie odpadów z biologicznej oczyszczalni ścieków”. Tu wysokość dofinansowania wynosi ok. 4,4 mln zł. Koszt tej inwestycji to 18 mln zł. Na przestrzeni ostatnich 3 lat „Puławy” uzyskały wsparcie na modernizację elektrofiltrów w elektrociepłowni w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, oraz na cztery projekty w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (przebudowa instalacji demineralizacji wody, przebudowa kotła elektrociepłowni, wymiana absorbera w instalacji usuwania dwutlenku węgla z gazu i budowa instalacji odsiarczania spalin). Te cztery inwestycje zostaną zakończone w latach 2010-2012. Największym zdecydowanie projektem w tym gronie jest budowa instalacji odsiarczania spalin z budżetem 250 mln zł. – kwota dofinansowania w tym przypadku to 20 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP