Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Praca w zakładach chemicznych jest coraz bezpieczniejsza

Autor: WNP.PL (DM)
04-02-2016 17:36
Praca w zakładach chemicznych jest coraz bezpieczniejsza
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z danych GUS-u wynika, że w 2015 r. zmniejszyła się liczba poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym - poinformowała Polska Izba Przemysłu Chemicznego.

W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. liczba poszkodowanych w wypadkach w przemyśle chemicznym zmniejszyła się o ok. 4 proc. w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2014 (1788 w I-III kw. 2015 r. wobec 1855 w I-III kw. 2014 r.). Wyraźniejsza jest poprawa w segmencie produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – (13 proc., 386 w I-III kw. 2015 r. wobec 442 w I-III kw. 2014 r.). – niż w segmencie produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (1402 poszkodowanych w I-III kw. 2015 r. wobec 1413 w I-III kw. 2014 r.).
- Poprawa jest wyraźna i – w odróżnieniu od opinii niektórych ekspertów – poparta statystykami Głównego Urzędu Statystycznego - mówi Paweł Zawadzki, kierownik programu „Bezpieczna Chemia”.

Nie jest możliwe wskazanie jednej, dominującej przyczyny poprawy statystyk dot. bezpieczeństwa w przemyśle chemicznym. Można wskazać kilka: tendencja do zaostrzania przepisów dot. BHP i bezpieczeństwa procesowego (np. implementacja dyrektywy Seveso), wymiana aparatury i urządzeń na nowsze, wprowadzanie nowoczesnych kodeksów BHP przez osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w zakładach, wyższe wymagania kwalifikacyjne służby BHP, a przede wszystkim zmianę kultury bezpieczeństwa.

- Zmiany podejścia do bezpieczeństwa nie da się zmierzyć w punktach, jednak to ona spaja wszystkie pozostałe czynniki poprawiające bezpieczeństwo - twierdzi Zawadzki. - To nowoczesna kultura bezpieczeństwa sprawia, że nie ma oporu społecznego wobec wydatków związanych z zakupem nowych maszyn, technicznych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo pracy i zmianą przepisów. Dzisiaj większość pracujących rozumie, że te wydatki wrócą do zakładów wraz z obniżeniem wypadkowości, kosztów związanych z odszkodowaniami lub przestojami w prowadzeniu działalności operacyjnej.

Pozytywną rolę w zmianie tej kultury bezpieczeństwa odgrywa prowadzony przez Polska Izbę Przemysłu Chemicznego Program „Bezpieczna Chemia”.

- Program „Bezpieczna Chemia” pokazuje, że jeśli chodzi o bezpieczeństwo, Polska znajduje się w awangardzie regionu Europy Centralnej. Polska chemia to jedyna branża gospodarki, która wdrożyła kompleksowy projekt mający na celu zmniejszanie liczby wypadków w przedsiębiorstwach – mówi Paweł Zawadzki.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP