Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pozytywne wyniki PCC Exol

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
22-03-2013 16:53
Pozytywne wyniki PCC Exol
Fot. PCC Exol

PCC Exol, największy w naszej części Europy producent surfaktantów, uzyskał w 2012 r. ponad 400 mln zł przychodów oraz 3,5 mln zysku netto.

PCC Exol jest największym producentem środków powierzchniowo czynnych (surfaktantów) w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W 2012 r. spółka wypracowała 406,9 mln zł przychodów ze sprzedaży, zysk na działalności operacyjnej wyniósł w 2012 r. 23,5 mln zł, a zysk netto 3,5 mln zł.
Na koniec grudnia ubiegłego roku suma bilansowa spółki wynosiła 445,4 mln zł, a kapitał własny 172,1 mln zł. Wzrost przychodów w 2012 r. wynikał głównie ze zwiększenia wolumenów sprzedaży. Słabsze wyniki finansowe na poziomie operacyjnym spowodowane były przede wszystkim zmianami w branży w najbliższym nam regionie.

Nowe spółki w Grupie pomogą zaistnieć na nowych, szybko rosnących rynkach. Na początku roku PCC Exol kupił amerykańską spółkę PCC Chemax, zajmującą się opracowywaniem surfaktantów specjalistycznych, charakteryzujących się wysoką marżą i wykorzystywanych jako dodatki w różnych gałęziach przemysłu.

Poprzez tę spółkę PCC Exol zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie na rynkach Ameryki Północnej, a dzięki uzyskanemu od niej know-how wzmocnić się w obszarze R&D (badania i rozwój). Ponadto PCC Exol zmodernizował własne laboratorium badawczo-rozwojowe. Utworzona w zeszłym roku spółka zależna PCC EXOL Kýmya Sanayý Ve Týcaret Lýmýted Ţýrketýz (PCC EXOL Przemysł Chemiczny i Handel sp. z o.o.) siedzibą w Stambule będzie natomiast odpowiadać za rozwinięcie sprzedaży bezpośrednio na terenie Turcji i krajów z regionu MEA (Middle East and Africa).

W 2013 r. Grupa zamierza osiągnąć lepsze wyniki finansowe, m.in. poprzez rozwój portfolio produktowego oraz wejście na nowe rynki.

- W tym roku podejmiemy szereg działań mających na celu wzmocnienie naszej pozycji konkurencyjnej w obszarach podstawowej działalności. Nasze nowe lokalizacje w USA i Turcji pozwolą nam z jednej strony na poszerzenie portfolio produktowego, a z drugiej na aktywniejszą obecność na rynkach światowych. – mówi Marcin Żurakowski, prezes zarządu PCC Exol.

Spółka jest w trakcie realizacji celów emisyjnych. – Obecnie przygotowujemy się do rozbudowy instalacji produkcji surfaktantów amfoterycznych. W związku z pozyskaniem z emisji akcji serii D mniejszej kwoty niż chcieliśmy zmieni się horyzont czasowy drugiego z celów emisyjnych tj. budowy instalacji do postaciowania surfaktantów niejonowych. Obecnie przeprowadzamy analizy w tej sprawie – dodaje Rafał Zdon, wiceprezes zarządu PCC Exol.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP