Potrzeba coraz więcej tworzyw sztucznych

Potrzeba coraz więcej tworzyw sztucznych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Odzysk tworzyw sztucznych przekroczył 50 proc. a tempo wzrostu zapotrzebowania na te materiały przewyższa wskaźnik wzrostu PKB - wynika z raportu stowarzyszenia PlasticsEurope.

W 2007 r. odzysk tworzyw sztucznych z odpadów poużytkowych w 27 krajach Unii Europejskiej wraz z Norwegią i Szwajcarią ponownie przekroczył 50 proc. - informuje portal Plastech.pl. Jednocześnie więc osiągnął poziom o prawie 1 proc. wyższy niż miało to miejsce w 2006 r. Nastąpiło to przede wszystkim dzięki znacznej intensyfikacji recyklingu. Wynik taki uzyskano w okresie, w którym zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w 27 krajach UE oraz Norwegii i Szwajcarii osiągnęło poziom 52,5 mln ton, odnotowując 3 proc. wzrost, przekraczający średni wskaźnik wzrostu PKB.

W dziewięciu krajach, reprezentujących 29 proc. ludności państw należących do UE wraz z Norwegią i Szwajcarią, odzyskuje się ponad 80 proc. ilości zużywanych tam tworzyw sztucznych. Państwa te są bliskie osiągnięcia celu, jakim jest całkowita eliminacja składowania zużytych tworzyw sztucznych na wysypiskach śmieci.

Wskaźnik wzrostu zapotrzebowania na tworzywa sztuczne, podobnie jak w roku poprzednim, przekroczył wskaźnik wzrostu PKB. Popyt na tworzywa sztuczne w 27 krajach UE wraz z Norwegią i Szwajcarią, osiągnął 2007 r. wielkość 52,5 mln w porównaniu do 51,0 mln ton w roku 2006. Tempo wzrostu wyniosło 3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, przewyższając średni wskaźnik wzrostu PKB. Ogólnoświatowy popyt na te materiały wzrósł w tym okresie z 245 mln ton do 260 mln ton.

Połowa poużytkowych odpadów konsumenckich z tworzyw sztucznych została poddana odzyskowi w procesach recyklingu materiałowego lub poprzez odzysk energii. Wskaźnik recyklingu wzrósł do 20,4 proc., podczas gdy wskaźnik odzysku energetycznego pozostał na poziomie zbliżonym do roku poprzedniego i wyniósł 29,2 proc. Zmniejszyła się też ilość odpadów składowanych na wysypiskach, ale postęp w tej dziedzinie jest powolny.

W krajach takich jak Szwajcaria, Dania, Niemcy, Szwecja, Austria, Holandia, Belgia, do których dołączyła także po raz pierwszy Norwegia, odzyskuje się ponad 80 proc. odpadów z tworzyw sztucznych. Państwa te zbliżyły się do celu, jakim jest zaniechanie składowania tego typu odpadów na wysypiskach śmieci.

Jednak w krajach o niskim poziomie odzysku odpadów z tworzyw sztucznych postęp w tej dziedzinie jest mniejszy. W dalszym ciągu połowa krajów członkowskich UE odzyskuje mniej niż 30 proc. zużytych tworzyw sztucznych.

Fakt ten odzwierciedla z jednej strony wolne tempo podejmowania decyzji o charakterze politycznym, a z drugiej długi czas wprowadzania rozwiązań dotyczących odzysku energii. Dowiedzione jednak zostało, że wysokie wskaźniki odzysku energetycznego nie pozostają w sprzeczności z dobrą efektywnością recyklingu.

Wzrost gospodarczy oraz postępujące zastępowanie tworzywami sztucznymi innych materiałów przyczyniły się do zwiększenia ilości odpadów z tworzyw sztucznych o 0,9 mln ton w stosunku do 2006 r. Jednak dzięki dużemu postępowi w dziedzinie odzysku, ilość odpadów trafiających na wysypiska pozostała na tym samym poziomie. Potwierdza to obserwację odnotowywaną już od kilku lat i mówiącą, że mimo wzrostu ekonomicznego ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających na wysypiska nie zwiększa się.

Udział recyklingu materiałowego w odzysku tworzyw sztucznych zwiększył się o 11 proc., a odzysk energetycznego o 3 proc. w porównaniu do 2006 r.

Rosnące ceny tworzyw sztucznych, coraz lepsze metody zbierania i sortowania odpadów, udoskonalone procedury i duży popyt na produkty recyklingu przyczyniły się do intensyfikacji recyklingu materiałowego jako metody odzysku tworzyw sztucznych. Ponownie wzrost w 2007 r. był większy niż średni wskaźnik z ostatnich 10 lat. Wiąże się to z rosnącym popytem na produkty tradycyjnie produkowane z tworzyw sztucznych, takie jak butelki czy folie, ale także np. ramy okienne. W wielu krajach wprowadzono systemy recyklingu butelek w obiegu zamkniętym.

Udział odzysku tworzyw sztucznych poprzez odzysk energii wzrastał w 2007 r. nieco wolniej niż w latach lat ubiegłych, przede wszystkim ze względu konieczność działań w dłuższych cyklach oraz długi proces decyzyjny w wielu krajach.

Odpowiadający za raport PlasticsEurope jest jednym z czołowych europejskich stowarzyszeń dla branży tworzyw sztucznych. Jego centra zlokalizowane są w Brukseli, Frankfurcie, Londynie, Madrycie, Mediolanie i Paryżu.

PlasticsEurope utrzymuje kontakty z europejskimi i krajowymi stowarzyszeniami branżowymi i skupia ponad 100 firm członkowskich, których łączny udział w produkcji wszystkich polimerów wytwarzanych w krajach Unii Europejskiej (EU27), a także w Norwegii, Szwajcarii, Chorwacji i Turcji, wynosi powyżej 90 proc.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Potrzeba coraz więcej tworzyw sztucznych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!