Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Poprawa wyników woskowego potentata

Autor: wnp.pl (DM)
16-11-2015 19:10
Poprawa wyników woskowego potentata
Fot. mat. pras.

Potentat na rynku wosków, spółka Polwax ma za sobą bardzo dobry trzeci kwartał obecnego roku. Firma odnotowała wzrost sprzedaży i przychodów.

Wypracowany wynik EBITDA wyniósł prawie 12,46 mln złotych i był wyższy o 11,6 proc. niż rok wcześniej w podobnym okresie. Z kolei marża EBITDA wzrosła z 13,9 proc. do 16 proc. Wypracowany w III kwartale 2015 roku zysk netto wyniósł niemal 9 mln zł, wobec niespełna 7,77 mln zł rok wcześniej. Polwax ma za sobą trzy bardzo dobre kwartały i – co warte podkreślenia – systematycznie rosnący udział w sprzedaży wysokomarżowych specyfików dla przemysłu.
W najważniejszej grupie, czyli wyrobach dedykowanych dla przemysłu, przy spadku sprzedaży produktów przeznaczonych do impregnacji drewna (o 34 proc.) nastąpił znaczący, bo sięgający aż 117 proc. wzrost przychodów ze sprzedaży antyzbrylaczy do nawozów oraz pozostałych wyrobów (+12 proc.).

Wzrost sprzedaży antyzbrylaczy do nawozów był związany z opracowaniem i wdrożeniem w styczniu tego roku nowego rodzaju antyzbrylacza. Antyzbrylacz ten, w odróżnieniu do innych produktów tej grupy, zachowuje płynną konsystencję w temperaturze otoczenia. Dodatkowo zostały zrealizowane zamówienia nowych klientów spółki – producentów nawozów.

– O ile całkowity bilans wyrobów parafinowych wyprodukowanych w naszych zakładach w kolejnych latach pozostał na podobnym poziomie, o tyle – i chciałbym to bardzo mocno podkreślić – nastąpiły zmiany w asortymenencie dostarczanych do przemysłu – powiedział Dominik Tomczyk, prezes zarządu spółki.

Zachowania rynku wyrobów parafinowych w dużej mierze uzależnione są od podaży i jakości surowców, z których produkowane są wyroby, oraz sezonowej koniunktury branż przemysłowych. W III kwartale wyraźnie zaznaczyła się nierównowaga rynkowa popytu i podaży wywołana rosnącym zapotrzebowaniem branży zniczowej, którą pogłębił wyjątkowy w tym roku niedobór surowca importowanego.

Patrząc na III kwartał, warto zauważyć, iż przy niższej cenie podstawowych produktów parafinowych surowca zanotowano równocześnie sprzedaż wyższą o 491 ton. Średnia cena sprzedaży podstawowych produktów parafinowych w III kwartale 2015 roku była niższa o 3,5 proc. od średniej ceny sprzedaży w analogicznym okresie 2014 roku.

Ten spadek cen był pochodną sytuacji na rynku świecarsko-zniczowym. Niższe ceny produktów podstawowych przeznaczonych do produkcji zniczy wynikały ze wzrastającej podaży substytutów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego: utwardzonych tłuszczów zwierzęcych oraz oleju palmowego. Ceny tych produktów nie są powiązane z notowaniami ropy naftowej, a ich dynamika wynika ze zmiennej równowagi podaży i popytu.
Łącznie przychody ze sprzedaży spółki Polwax w raportowanym okresie ukształtowały się na poziomie 77,89 i były niższe o 2,9 proc. od przychodów w analogicznym okresie roku poprzedniego

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP