PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polwax: biznes świecarski dał mniej zarobić

Autor: wnp.pl (DM)
13-05-2016 19:33
Polwax: biznes świecarski dał mniej zarobić
Fot. Fotolia

Parafinowa spółka osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 53,9 mln zł i zysk netto w wysokości około 3,5 mln zł. W porównaniu do I kwartału 2015 roku zysk zmniejszył się o 560 tys. zł, co stanowiło 14,1 proc.

Jak tłumaczy spółka to efekt innego niż rok wcześniej rozkładu zamówień, który w zeszłym roku w znacznym stopniu skumulował się w marcu, kiedy znaczących zakupów surowców dokonywali przede wszystkim producenci z sektora świecarskiego - odbudowując zapasy.
- Sprzedaż i wyniki spółki w dalszym ciągu, choć już w zdecydowanie niższym - w porównaniu z poprzednimi laty - zakresie podlegają wahaniom sezonowym. W naszej działalności I kwartał to tradycyjnie najtrudniejszy okres. Stąd zachęcamy inwestorów i akcjonariuszy do patrzenia na nasze wyniki - zawsze z rocznej perspektywy - podkreśla Dominik Tomczyk, prezes zarządu Polwaksu.

- W naszej ocenie w tym roku zdecydowanie największy wpływ na zmiany struktury sprzedaży miała dostępność gaczy parafinowych o odpowiedniej, jakości. Tutaj stabilizację i dostępność najwyższej, jakości surowców da nam dopiero uruchomienie własnej instalacji odolejania „Future” w Czechowicach-Dziedzicach.  Do tego czasu, przez najbliższe 2 - 3 lata będziemy konsekwentnie realizować strategię zakładającą osiągnięcie 50-proc. udziału zaawansowanych technologicznie, wysokomarżowych produktów dla różnych gałęzi przemysłu i rolnictwa w  ogólnej sprzedaży spółki - dodaje szef firmy.

W działalności spółki pierwszy kwartał 2016 roku nie odbiegał znacząco od analogicznego okresu poprzedniego roku. Nowością w zestawieniu przychodów jest pozycja związana ze sprzedażą usług laboratoryjnych, które stanowiły w I kwartale  2,6 proc. przychodów całkowitych kwartału.

Głównymi czynnikami mającym wpływ na strukturę sprzedaży poszczególnych grup asortymentowych w I kwartale były: zmiany podaży surowców do produkcji oraz spadki ich cen.

Jak przyznaje firma: komentowany okres cechował się niską aktywnością zakupową klientów z branży zniczowej i stabilną w branży nawozowej oraz części dotyczącej przemysłu. Właśnie rosnąca, zgodnie ze strategią rozwoju spółki, sprzedaż do odbiorców przemysłowych kompensuje niższe obroty w segmencie zniczowym. W efekcie z każdym rokiem spłaszczają się nam niekorzystne z punktu widzenia finansowego i operacyjnego wahania sezonowe.

Porównując I kwartał 2016 do I kwartału 2015 odnotowano wzrost sprzedaży wosków specjalnych do produkcji świec (41,2 proc.), antyzbrylaczy do nawozów (6,7 proc.) i pozostałych specjalistycznych wyrobów dla przemysłu (10,4 proc.). Wskazane wzrosty obrotów są m.in. efektem wprowadzenia do sprzedaży kolejnych wosków specjalistycznych.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

POLWAX [PWX]

kurs:

16.60 PLN 0.00 (0.00%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


48 793 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP