Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska chemia z gazem ucieka na Zachód

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
12-10-2015 12:20
Polska chemia z gazem ucieka na Zachód

Nawet najbardziej atrakcyjna cena surowca zda się na nic, gdy okaże się, że gazu zwyczajnie brakuje.

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

To, że polskie firmy chemiczne podpisują umowy z zachodnimi dostawcami gazu, to najlepszy dowód na budowę zliberalizowanego rynku gazu w naszym kraju.

Niedawno Grupa Azoty Puławy oraz RWE Supply & Trading podpisały umowę na dostawy gazu ziemnego wysokometanowego na okres od 1 października 2015 r. do 30 września 2016 r. Szacunkowa wartość umowy wynosi 170 mln zł. Wcześniej podpisane zostały umowy z PGNiG Sales & Trading GmbH.
André Stracke, dyrektor operacyjny ds. pozyskiwania i dostaw gazu w RWE Supply & Trading nie kryje zadowolenia. - Wygrana w tym przetargu stanowi istotny krok na drodze do dalszego umocnienia pozycji RWE jako dostawcy gazu na rynku polskim - podsumowuje zawarcie kontraktu.

Jednak z punktu widzenia przyczyn zawierania kontraktów ważniejsze są słowa Mariana Rybaka, prezesa zarządu Grupy Azoty Puławy.

- Umowa z RWE jest kolejnym przykładem naszego aktywnego wykorzystywania możliwości dywersyfikacji dostaw strategicznego surowca, jakim jest dla nas gaz ziemny - tłumaczy Rybak.

Dywersyfikacja dostaw gazu to jeden z kluczowych elementów strategii rozwoju Grupy Azoty. Docelowo firma chciałaby od jednego dostawcy kupować nie więcej niż 50 proc. surowca. W praktyce więc jedna firma ma dostarczać do Grupy Azoty około 1,1-1,2 mld m3 surowca. Naturalnym kontrahentem jest więc tu Grupa PGNiG.

Jak mówi wiceprezes Grupy Azoty Witold Szczypiński, podpisywanie kontraktów na dostawy gazu zależne jest od kilku kryteriów. Jednym z kluczowych jest na przykład cena. A ta za naszą zachodnią granicą bywa często atrakcyjna. Jednak równie ważnym kryterium jest pewność dostaw. Nawet najbardziej atrakcyjna cena surowca zda się na nic, gdy okaże się, że gazu zwyczajnie brakuje.

Warto jeszcze podkreślić jedna kwestię w zakupach przez nasze firmy chemiczne gazu poza granicami kraju. To sprawa możliwości przesyłu surowca. To, ze firmy chemiczne kupują gaz ziemny w Niemczech najlepiej ilustruje jak zamieniła się sytuacja gazowa Polski. Obecnie aż 90 proc. zużywanego w kraju gazu możemy pozyskiwać ze źródeł innych niż rosyjskie. W praktyce więc jesteśmy bezpieczni gazowo. Te nowe możliwości wykorzystują zakłady Grupy Azoty. Trudne się im zresztą dziwić, no bo skoro są możliwości, a do tego można zaoszczędzić miliony należy to po prostu robić. To także dowód na liberalizację naszego rynku gazu.

Dariusz Malinowski

O "Rynku gazu w Polsce" jego strukturze i stanie obecnym, trendach i kształcie docelowym - będziemy mówić podczas organizowanego przez Grupę PTWP XII Kongresu Nowego Przemysłu, który odbędzie się w dniach 19-20 października w Warszawie.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

71.40 PLN 1.39 (1.99%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP