PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska chemia nieźle radzi sobie z REACh-em

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-12-2011 16:29
Polska chemia nieźle radzi sobie z REACh-em
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Mija już ponad rok od pierwszego terminu rejestracji substancji produkowanych lub importowanych spoza Wspólnoty. Jak z nowym ustawodawstwem poradziły sobie polskie firmy chemiczne? Na tle innych państwa nie wypadamy źle.

Wymóg rejestracji substancji produkowanych lub importowanych spoza Wspólnoty dotyczy substancji chemicznych:
a) w tonażu powyżej 1000 ton rocznie;
b) w tonażu powyżej 100 ton rocznie substancji klasyfikowanych jako działające bardzo toksycznie na organizmy wodne, mogące powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym (którym przypisuje się zwrot określający zagrożenie: R50/53);
c) w tonażu powyżej 1 tony rocznie substancji klasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość (tzw. CMR-y), kategorii 1 i 2.

Polska na tle Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EEA – obejmującego państwa członkowskie UE, a także Islandię, Liechtenstein i Norwegię wdrażające REACH) zajęła 8-ą pozycję pod względem liczby zaakceptowanych formalnie przedłożeń dokumentacji rejestracyjnych, co odpowiada udziałowi 3 proc. całkowitej liczby przedłożeń (20 723) w tym terminie – czytamy w opracowaniu dla Punkt Konsultacyjny ds. REACH i CLP Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

Jak zaznaczono w opracowaniu - koresponduje to mniej więcej z udziałem całego polskiego przemysłu chemicznego w europejskiej produkcji chemikaliów, co nie powinno nikogo dziwić, ponieważ w pierwszym terminie rejestrowane były chemikalia produkowane / importowane w większości w najwyższym tonażu, najczęściej będące udziałem firm dużych, mających duże znaczenie w skali polskiej gospodarki.

Polskie firmy pomimo znaczących obciążeń finansowych wynikających z wypełnienia obowiązku rejestracyjnego w pierwszym terminie w zdecydowanej większości poradziły sobie z tym wyzwaniem. Stworzono całe zespoły lub przynajmniej jednoosobowe komórki pełnomocników ds. wdrażania REACH i CLP, które przygotowywały, a następnie nadzorowały proces przedkładania dokumentacji rejestracyjnych.

Co ważne: tylko zaledwie w kilku jednostkowych przypadkach doszło do wstrzymania działalności firmy z tytułu nie dopełnienia obowiązku rejestracyjnego w pierwszym terminie.

Jednak, jak wynika z dotychczasowych doświadczeń Punktu Konsultacyjnego - wciąż pojawiają się firmy zamierzające uruchomić nową produkcję lub import substancji w tonażu nawet powyżej 1000 ton rocznie i jednocześnie nieświadome faktu, że z prawnego punktu widzenia planowane uruchomienie działalności w takiej skali, może ulec co najmniej półrocznemu nieplanowanemu do tej pory opóźnieniu z tytułu wcześniejszego niedopełnienia obowiązku rejestracji produkowanej / importowanej substancji w pełnym zakresie.

Zarówno przed Polską jak i całą Europą już w chwili obecnej staje kolejne wyzwanie: konieczność rejestracji wszystkich substancji produkowanych / importowanych spoza Wspólnoty w zakresie tonażowym od 100 do 1000 ton rocznie w terminie do 31 maja 2013 roku.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP