PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polska chemia będzie przejmować zagraniczne aktywa? To tylko kwestia czasu

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Dariusz Malinowski)
06-05-2016 06:53
Polska chemia będzie przejmować zagraniczne aktywa? To tylko kwestia czasu

Rosnąca aktywność w zakresie fuzji i przejęć oznacza, że uczestnicy polskiego rynku chemicznego sięgają po nowe możliwości rozwoju, modyfikując swoje dotychczasowe strategie - mówi Michał Karwacki.

Fot. mat. pras.

Rosnąca aktywność w zakresie fuzji i przejęć oznacza, że polskie firmy z branży chemicznej sięgają po nowe możliwości rozwoju modyfikując swoje dotychczasowe strategie. Dlaczego tak się dzieje, co czeka polskie spółki chemiczne - mówi portalowi wnp.pl Michał Karwacki, partner Squire Patton Boggs Święcki Krześniak sp.k.

Jak zmienia się rynek chemiczny?
- Na skutek globalnych zmian ekonomicznych spółki chemiczne muszą szukać nowych możliwości rozwoju. W ostatnich 25 latach udział Europy w obrotach światowej branży chemicznej spadł z 45 proc. do 25 proc. na rzecz Azji notującej wzrost z 15 proc. do aż 50 proc. Na liście 10 największych spółek chemicznych na świecie pojawiły się 3 firmy z Azji, podczas gdy wcześniej były tam tylko spółki z Europy i USA. Europejski rynek chemiczny rozwija się znacznie wolniej niż azjatycki czy amerykański, co potwierdzają dane za lata 1985 - 2010.

Dlaczego tak się dzieje?

- Od kilku lat trwa proces przenoszenia produkcji chemicznej na wschód, gdzie grupa konsumentów zwiększa się dynamicznie. Już dziś połowa populacji światowej żyje w Azji, a liczba średniozamożnych osób w nowo powstających tam miastach wciąż wzrasta. To właśnie Azję, w tym Chiny, charakteryzuje najszybciej rosnąca populacja konsumentów, najbardziej dynamiczny proces urbanizacji i imponująca skala wzrostów PKB - 7,3 proc. i 6,9 proc. odpowiednio w latach 2014 - 2015, mimo chwilowego spowolnienia w Chinach. Konsekwencją tych procesów jest nie tylko przenoszenie produkcji na wschód, ale też stopniowo, jednostek badawczo-rozwojowych R&D, z uwagi na rosnącą liczbę  młodych talentów w tym regionie.

A w Europie?

- Tymczasem w Europie zmiany idą w przeciwnym kierunku. Tu przyrost narodzin nie nadąża za procesem starzenia się mieszkańców. Średnie wzrosty PKB są w okolicach 1 proc., a marże spadają ze względu na bardzo silną konkurencję, rosnącą świadomość konsumentów i upowszechnienie niektórych procesów produkcyjnych. Większość produktów chemicznych skierowana jest do odbiorcy masowego w budownictwie, rolnictwie czy środkach transportu, a nie do wąskiego czy unikalnego kręgu społecznego i kulturowego, występującego tylko w danym regionie. 

Zakładając, że nie wydarzy się nic nadzwyczajnego, jak w szczególności masowy proces migracyjny do Europy czy rewolucyjne odkrycia, powyższe trendy  utrzymają się. To wszystko stawia przed europejską branżą chemiczną, w tym przed polskimi firmami, ciekawe wyzwania strategiczne.

Jakie?

- Powszechnie wiadomo, że rozwój jest najlepszą długoterminową strategią sukcesu. W branży chemicznej obecnie wypracowywane strategie najczęściej oparte są na takich filarach jak: nakłady na R&D i przejęcia na rynku krajowym bezpośrednich konkurentów w sektorze działalności kluczowym dla nabywcy; przejęcia komplementarnych segmentów, dających szansę objęcia pozycji jednego z lokalnych czempionów oraz wychodzenie poza strefę komfortu poprzez przejęcia lub stawianie zakładów w Azji i na rynkach wschodzących (na przykład budowa fabryki kauczuku przez Synthos S.A. w Brazylii).SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 585 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP