Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Polipropylenowe wyzwanie Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
27-06-2017 12:08
Polipropylenowe wyzwanie Grupy Azoty
fot. PDH Polska

Wiele wskazuje, że planowana instalacja PDH w Policach, będzie rozbudowana o zakład polipropylenu. Problem w tym, że to kosztuje, a spółka musi pomyśleć, co z polipropylenem zrobić.

Rada nadzorcza spółki celowej Grupy Azoty - PDH Polska SA pozytywnie zaopiniowała zarekomendowany przez zarząd wariant polipropylenowy budowy instalacji w Policach. Jest on potencjalnie znacznie bardziej atrakcyjny dla Grupy Azoty niż równolegle rozważana produkcja propylenu. Szacuje się, że ostateczne decyzje w tym zakresie zapadną w IV kwartale 2017 roku.
Czytaj więcej: Inwestycja Grupy Azoty w Policach będzie większa?

Dlaczego Grupa Azoty skłania się do rozbudowy instalacji PDH o zakład polipropylenu?

- Z analiz rynkowych wynika, że marża producentów surowców przesuwa się w kierunku pochodnych propylenu. Dlatego uzupełnienie projektu odwodornienia propanu (PDH) o instalację do produkcji polipropylenu zwiększa elastyczność i stabilizuje łączny poziom marż dla Grupy Azoty. Bardziej rozdrobniony rynek klientów na polipropylen zmniejszałby także ekspozycję Grupy na ryzyko rynkowe w długim okresie – tłumaczy firma.

- Zarekomendowany przez zarząd PDH Polska jako dominujący wariant polipropylenowy na obecnym etapie przygotowania do inwestycji biznesowo i handlowo wygląda atrakcyjnie. Prognozowany jest dynamiczny wzrost popytu na polipropylen w regionie Europy Środkowej i Wschodniej sięgający do 2025 roku wzrostów średnio o 4,7 proc. rocznie. Wszystko to przy jednoczesnym braku zaawansowanych planów inwestycji w nowe instalacje polipropylenu w Europie – powiedział Andrzej Niewiński, prezes PDH Polska.

Dlaczego spółka chce polipropylenu? Po pierwsze, dostanie za niego lepszą cenę, po drugie, to inwestycja, która może stać się fundamentem dla innych instalacji.

Z definicji polipropylen to tworzywo sztuczne, związek chemiczny, jeden z dwóch, obok polietylenu, najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych. Na przedmiotach z niego wytworzonych umieszcza się zwykle symbol PP. Daje się wprowadzić w stan wysokoelastyczny pod wpływem zwiększenia temperatury oraz z powrotem zestalić po jej obniżeniu, bez zmian własności chemicznych.

Polipropylen cechuje się dużą odpornością chemiczną, jest prawie całkowicie odporny na działanie kwasów, zasad, soli i rozpuszczalników organicznych. Dobrze przepuszcza powietrze, jest obojętny fizjologicznie i łatwy do przetwórstwa (do 270°C). Jest tworzywem palnym, bezbarwnym, bezwonnym i odpornym na działanie wody.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 202 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP