Polichlorek winylu (PVC) idealny do produkcji rur

Polichlorek winylu (PVC) idealny do produkcji rur
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rury z polichlorku winylu, czyli PVC wykorzystywane są w budownictwie i szeregu innych zastosowań na ogromną skalę. Unikalne cechy tego tworzywa sprawiają, że doskonale nadaje się ono do projektowania tego typu materiałów.

PVC ma właściwości termoplastyczne, charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną, jest odporny na działanie wielu rozpuszczalników - pisze portal Plastech.pl. Rury wykonane z tego tworzywa posiadają wszystkie istotne właściwości, które powinny posiadać arterie. I jest to główny powód tego, że polichlorek winylu stał się najczęściej stosowanym materiałem przy produkcji rur używanych przez miliardy ludzi na świecie.

Rury PVC znane sa jako produkty niezwykle solidne, mocne, wielofunkcyjne i długotrwałe. Do tego rzadko się zapychają. Ich wyjątkowa gładkość wychodzi naprzeciw wielu wymaganiom, zapobiegając np. przyczepianiu się różnych drobin do ścian rur.

Co sprawia, że rury PVC cechują się wysoką gładkością?

Sekret tkwi w procesie ich produkcji. Polichlorek winylu to termoplastyczny polimer. Oznacza to, że podczas produkcji rur tworzywo PVC jest rozgrzewane do stanu bardzo plastycznego materiału i następnie przepuszczane przez wytłaczarkę formującą rurę. Po ostygnięciu rury, cząstki stając się bardzo skupione, nadają jej twardą, gładką, lśniącą i nieporowatą powierzchnię, podobną do powierzchni szkła.

Ta rozwinięta gładkość w połączeniu z trwałością i odpornością stanowi część tego, co czyni PVC idealnym materiałem do stosowania go w wielu aplikacjach. M.in. skutecznie eliminuje wszelkie osady powstające na wewnętrznej stronie ścian rur z PVC.

To niezwykle ważna zaleta. Nie da się bowiem przecenić znaczenia higieny. Aż 90 proc. rur PVC znajduje swoje zastosowanie w segmencie wody pitnej oraz w systemach odprowadzenia ścieków i odwadniania. Na taki stan rzeczy składa się wiele właściwości posiadanych przez te rury, jednak w największym stopniu to gładkość właśnie decyduje o dominacji PVC nad innymi konkurencyjnymi materiałami.

Dlaczego to takie istotne?

Warstwa osadów biologicznych może stać się poważnym problemem każdego systemu rur. Oto bowiem nieregularne powłoki na wewnętrznej powierzchni rur mogą tworzyć dogodne podłoże dla rozwoju bakterii. Ponadto mogą one powodować korozję i zatykanie się rur. Pozostawienie bez kontroli odkładania się osadów prowadzić może do skrócenia okresu przydatności rur do użytku, a także drogiej konserwacji oraz kłopotliwej wymiany.

W przypadku rur PVC nie stanowi to jednak znacznego problemu. Przede wszystkim bowiem wyjątkowo gładkie ściany w najwyższym stopniu utrudniają odkładanie się warstwy biologicznej czy innych osadów. Ponieważ powierzchnia rur PVC jest gładka, więc bakterie i inne zanieczyszczenia nie mają możliwości przylegania do wewnętrznej strony rury. Jest to szczególnie ważną zaletą w przypadku systemów rur kanalizacyjnych, które często transportują ścieki zawierające znaczne ilości osadów. Ponadto substancje chemiczne i bakterie znajdujące się w wodzie i ściekach również stanowią poważny problem. Jednak i w tym przypadku gładka powierzchnia rur PVC jest skuteczną bariera dla substancji chemicznych i bakterii, utrzymując ich nieprzerwane przemieszczanie wzdłuż rur.

Kolejna zaleta rur PVC to fakt, że ciecze płyną w nich z bardzo dużą szybkością.

Dzieje się tak, ponieważ rury wykonane z tego materiału są wolne od osadów powodujących tarcie. Nie ma więc w nich zatorów zwalniających prędkość lub zmniejszających przepustowość. W przypadku ewentualnego zanieczyszczenia, czyszczenie tych rur odbywa się pod ciśnieniem i jest tym samym skuteczniejsze, gdyż wspomaga je gładkość powierzchni, która wyklucza możliwość przywierania osadów.

Kolejną korzyścią używania PVC w produkcji rur jest fakt, że woda przepływająca z większą prędkością nie potrzebuje dużego wspomagania pomp do tego aby przemieścić się przez rury, co jest korzystne pod względem finansowym i ekologicznym. Dzięki zwiększonej prędkości przez rury PVC mogą więc przepływać większe ilości wody niż przez rury o takiej samej średnicy wyprodukowane z innych materiałów. Właściwość ta daje możliwość stosowania rur o mniejszych średnicach, co zapewnia inżynierom i architektom więcej przestrzeni i swobody w prowadzonych przez nich działaniach.

Warto tez zauważyć, że użycie polichlorku winylu przy tworzeniu rur zapobiega reakcjom substancji chemicznych i bakterii z powierzchnią rur.

Jak już wspomniano gładkość rur PVC jest porównywalna do gładkości szkła. Tym samym rury te mogą pozostawać pod ziemią przez dziesiątki lat i nie ulegną zniszczeniu na skutek działania związków chemicznych, bakterii czy innych osadów.

Są wystarczająco elastyczne, aby wytrzymać i dostosować się do zmian i ruchów pod powierzchnią ziemi. Mogą się też zginać, ale nie łamią się. Na tego typu rury nie oddziałują też różnego rodzaju szorstkie materiały, które w normalnych warunkach mogą się przemieszczać przez system rur.

PVC jest trwałe, nie rdzewieje, nie łuszczy się, nie ulega porysowaniu i nie jest podatne na korozję. Tym samym więc, tak jak wszelkie hermetyczne uszczelnienie, tak i rury PVC zapobiegają przenikanie substancji z zewnątrz do wewnątrz. Odznaczają się bardzo długim okresem trwałości dochodzącym do ponad 100 lat i to bez utraty poziomu wytrzymałości. Rury PVC można też łatwo poddawać recyklingowi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Polichlorek winylu (PVC) idealny do produkcji rur

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!