PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Police na drodze wzrostu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-03-2016 11:23
Police na drodze wzrostu
Fot. Archiwum

Rok 2015 przyniósł przełomowe wyniki finansowe Grupy Azoty Police osiągając w minionych 12 miesiącach prawie 165 mln zysku netto i niespełna 300 mln wypracowanej nadwyżki pieniężnej.

Przeprowadzone działania tworzą perspektywy dalszego rozwoju i wzmacniają pozycję spółki na świecie. W ubiegłym roku rozpoczęto inwestycję wartą 1,7 mld zł dot. budowy instalacji do produkcji propylenu metodą PDH oraz zwiększono o kolejne 100 tys. ton zużycie fosforytów z Senegalu.

Dzięki blisko 14 proc. wzrostowi przychodów ze sprzedaży (2,74 mld zł wobec 2,41 mld zł w 2014 r.) i dalszej optymalizacji działalności, Grupa Azoty Police odnotowała w 2015 r. jeden z najwyższych w historii zysków netto na poziomie 165 mln zł. Wynik EBITDA (nadwyżka środków pieniężnych) wzrósł w tym okresie o 69 proc., tj. do 293 mln zł (173 mln zł w 2014 r.). Głównymi czynnikami wpływającymi na uzyskanie tak znakomitych wyników są m.in.: umocnienie pozycji spółki Afrig w Senegalu, zmniejszenie wskaźników zużycia surowców i liczby awarii na instalacjach produkcyjnych, realizacja programu Azoty Pro, zmniejszenie liczby nawozów i skuteczna realizacja programu marketingowego, w tym sportowego.

– Od czasu zakończenia konsolidacji nasz zysk wzrósł czterokrotnie. Skutecznie realizujemy strategię obraną przez Grupę Azoty, dzięki czemu zarówno jej, jak i nasza pozycja na polskim i międzynarodowym rynku jest coraz mocniejsza. Świadczą o tym wyniki finansowe „Polic” za 2015 r. – niemal trzykrotny wzrost zysku netto oraz podniesienie o prawie 70 proc. wyniku EBITDA. A co ważne – drugi rok z rzędu to biznes nawozowy jest motorem i lokomotywą naszej spółki – mówi Krzysztof Jałosiński, prezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

Ostatnie pięć lat było okresem, w którym Grupa Azoty Police charakteryzowała się stałym i dynamicznym rozwojem zwiększając efektywność działania na wielu płaszczyznach. W tym czasie wypracowano 13 mld zł przychodów, 1,2 mld zł EBITDA, 731 mln zł zysku netto, a także poniesiono nakłady inwestycyjne w wysokości 824 mln zł, a na dywidendy dla akcjonariuszy przeznaczono 116 mln zł. Akcje Spółki z poziomu 7,5 zł na koniec 2010 r. wzrosły do poziomu 27,5 zł na koniec 2015 r.

– Dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami jest dla nas bardzo ważne i to nie tylko z punktu widzenia realizowania strategii Grupy Azoty. Chcemy w ten sposób uwiarygodniać reprezentowaną przez nas spółkę wśród dotychczasowych akcjonariuszy, ale także zachęcać nowych inwestorów do inwestycji kapitałowych w spółkę z Polic. Dlatego od trzech lat wypłacamy dywidendę, a obecnie zarekomendowaliśmy wypłatę dywidendy za 2015 r. na najwyższym w historii poziomie, bo 67,5 mln zł, tj. 0,90 zł/1 akcję – podkreśla Wojciech Naruć, wiceprezes zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (9)

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


59 643 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 288 363 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 736 417 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP