PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Police mogą być postawione w stan upadłości

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-09-2010 16:52
Police mogą być postawione w stan upadłości

Zarząd ZCh Police poinformował, że wykazana na dzień 31 lipca 2010 r. strata przekracza sumę kapitału zapasowego, rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału zakładowego o kwotę 7 mln zł. Zarząd niezwłocznie zwoła Walne Zgromadzenie Spółki celem podjęcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki. W takiej sytuacji finansowej firma może być bowiem postawiona w stan upadłości.

Na skutek kryzysu na rynku nawozowym Police znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Straty poniesione w ostatnich dwóch latach obniżyły w istotny sposób kapitały własne. Seria strat z ubiegłych kwartałów oraz niewielka strata w lipcu spowodowały, że formalnie zostały uruchomione mechanizmy kontrolne. Na 10 września zaplanowane jest posiedzenie Rady Nadzorczej, na którym zostanie przedstawiony wniosek zarządu o kontynuację działalności wraz z uzasadnieniem bazującym na przyjętym programie restrukturyzacji. Po akceptacji tego stanowiska przez Radę zostanie zwołane NWZ.
- To ostatni sygnał ostrzegawczy – pulsująca kontrolka – musimy wdrożyć program restrukturyzacji. To jest uzasadnienie i podstawa dalszego istnienia spółki - mówi Zbigniew. Miklewicz, prezes Polic.

Realizowane od połowy 2009 r. działania naprawcze powodują, że zakłady powoli wychodzą z zapaści. Po pierwszym półroczu bieżącego roku przychody wzrosły do poziomu 922 mln zł, co stanowi zmianę o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Spółka uzyskała w tym okresie pozytywną wartość EBITDA (zysk operacyjny i amortyzacja) w wysokości 36,3 mln zł (przy stracie na poziomie 171 mln zł w 2009), a
strata netto osiągnęła poziom 18 mln zł, czyli o 213 mln mniej niż w pierwszej połowie 2009 roku.

Uzyskane efekty i wsparcie otrzymane od ARP w formie pożyczki na ratowanie w kwocie 150 mln zł pozwoliły na ustabilizowanie bieżącej działalności operacyjnej, ale nie są wystarczające z punktu widzenia wyzwań finansowych i rozwojowych, przed którymi stoi spółka.

Dlatego został przygotowany program restrukturyzacji w celu przekształcenia pomocy na ratowanie w pożyczkę na restrukturyzację, która może być spłacona w ciągu 5 lat. Program przewiduje realizację pakietu nowych inicjatyw w sferze biznesowej, majątkowej i zatrudnienia, które doprowadzą spółkę do trwałej rentowności oraz zdolności kredytowej i inwestycyjnej.

- Mam świadomość oczekiwań akcjonariuszy pod naszym adresem. Restrukturyzacja musi być głęboka i przynosić wymierne efekty w przewidywanych terminach. Jesteśmy zdeterminowani, żeby proces naprawy dokończyć. Przyjęcie planu restrukturyzacji przez radę nadzorczą jest warunkiem ubiegania się o przekształcenie pomocy publicznej na ratowanie w pomoc na restrukturyzację - przyznaje prezes firmy.

Restrukturyzacja i dalszy rozwój Polic, mają także kluczowe znaczenie dla ARP - jednego z głównych akcjonariuszy i wierzycieli.

- Udzieliliśmy tej firmie pomocy w wysokości 150 mln zł. stąd oczywiste, że jesteśmy zainteresowani, żeby Spółka stanęła na nogi. Wszystko będzie zależało od ostatecznej wersji planu restrukturyzacji – jeśli będzie rzetelnie przygotowany i uzyska akceptację m.in. Rady Nadzorczej i wierzycieli, oraz zostanie skutecznie wdrożony, jesteśmy przekonani, że spółka odzyska zdolność konkurowania na wolnym rynku” – powiedział Jerzy Góra, członek zarządu ARP.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP