XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Police dywersyfikują dostawy gazu do Zakładów

Police dywersyfikują dostawy gazu do Zakładów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zakłady Chemiczne Police zawarły nowe umowy na dostawy gazu ziemnego. Dostawcami będą polska Grupa Energetyczna EGESA i niemiecka spółka E.ON Ruhrgas AG - poinformowały służby prasowe Zakładów.

Kontrakty obejmują kilka procent rocznego zużycia gazu Polic i będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. do 1 stycznia 2015 r. Spółka zapewnia, że strategicznym partnerem w zakresie dostaw gazu ziemnego jest i będzie PGNiG.

Według planu na 2013 firma zamierza zużyć 560 mln m sześc. gazu.

"Umowy z dostawcami gazu ziemnego, zawarte przez Police, wpisują się w długofalową politykę dywersyfikacji źródeł dostaw tego surowca oraz optymalizacji kosztów w ramach Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Jednocześnie spółka zapewnia, że strategicznym partnerem w zakresie dostaw błękitnego paliwa jest i będzie PGNiG" - powiedział prezes Polic Krzysztof Jałosiński.

W październiku br. Police informowały o podpisaniu umowy na dostawę gazu ziemnego z HANDEN Sp. z o. o. należącym do niemieckiego koncernu energetycznego VNG.

Regulacje zapisane w tych trzech umowach dotyczą 30 proc. gazu dostarczanego do Zakładów od przyszłego roku. 70 proc. nadal będzie pochodzić z PGNiG.

Spółka, podając w listopadzie br. wyniki w trzecim kwartale br. tłumaczyła, że są one dobre m.in. dlatego, że dywersyfikacja źródeł dostaw gazu pozwoliła uzyskać jego niższe ceny.

Police to jeden z największych konsumentów gazu ziemnego w Polsce. Od września ub.r. należą do Grupy Kapitałowej Azoty Tarnów. Do Zakładów Azotowych w Tarnowie trafiło 66 proc. akcji Polic. Pozostałe udziały Polic należą do Agencji Rozwoju Przemysłu (8,81 proc.), Skarbu Państwa (7,07 proc.) i innych akcjonariuszy (18,12 proc.).

Police są jedną z największych firm chemicznych w Polsce, zaliczanych do grupy podmiotów tzw. Wielkiej Syntezy Chemicznej. W 1995 r. zostały przekształcone w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Dzięki sprzedaży ok. 50 proc. produkcji na rynkach zewnętrznych, zakłady są jednym z większych polskich eksporterów. Spółkę wyróżnia m.in. unikatowa w Polsce instalacja do produkcji bieli tytanowej.

W lipcu 2005 roku Zakłady Chemiczne Police zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka zatrudnia ok. 2,4 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Police dywersyfikują dostawy gazu do Zakładów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!