Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pogorszenie perspektyw dla ratingu PGNiG

Autor: wnp.pl (DM)
22-08-2011 09:17

Według agencji ratingowej Moody’s zmiana perspektywy ratingu odzwierciedla zagrożenia związane z realizacją planów ekspansji PGNiG w segmencie poszukiwawczym i wydobywczym, wymaganiami dotyczącymi finansowania tej działalności oraz wyższym ryzykiem biznesowym w porównaniu z podstawową działalnością Grupy Kapitałowej PGNiG w zakresie zmienności wyników.

Agencja ratingowa Moody’s dostrzega nie tylko siłę historycznych wskaźników finansowych PGNiG, ale również dużą zmienność wyników Grupy. Zmienność ta wynika w głównej mierze z regulowanych cen sprzedaży gazu, które nie podążają za zmiennymi kosztami zakupu tego surowca w ramach kontraktów długoterminowych, zależnymi od zmian notowań ropy naftowej oraz kursów wymiany walut. Dotychczas nie miało to jednak decydującego wpływu na rating, gdyż PGNiG posiadało bardzo silną pozycję finansową oraz niskie zadłużenie.
W ocenie agencji Moody’s wyżej wspomniana zmienność wyników może jednakże osłabić zdolność Grupy do sprostania ewentualnym trudnościom, które mogą się pojawić w otoczeniu biznesowym, podczas wdrażania przez Grupę ambitnego programu inwestycyjnego. W opinii agencji Moody’s biorąc pod uwagę, iż PGNiG zamierza zwiększyć skalę działań w segmencie poszukiwań i wydobycia, spodziewany wzrost znaczenia nieregulowanej części działalności może zaważyć na wiarygodności kredytowej Grupy.

Agencja Moody’s uważa, że ocena Baa1 odzwierciedla dominującą pozycję Grupy na polskim rynku gazu ziemnego. Przyznaną ocenę determinuje wspomniana wyżej zmienność wyników, wysokie uzależnienie Grupy od importowanego gazu - głównie z Rosji - i znaczący program inwestycyjny. Obecny rating PGNiG uwzględnia również możliwe wsparcie od właściciela czyli Skarbu Państwa (A2, perspektywa stabilna).

Agencja Moody’s uważa, że podniesienie perspektywy ratingu PGNiG, na tym etapie, jest mało prawdopodobne.

W opinii agencji Moody’s rating PGNiG może zostać obniżony w przypadku: pogorszenia kondycji finansowej PGNiG, znacznego zadłużenia finansowego związanego z transakcją fuzji i przejęcia, niespodziewanie wysokiej wypłaty dywidendy, znacznych wydatków na poszukiwanie i wydobycie, które będą mniej efektywne niż oczekiwano, lub znacznego zmniejszenia prawdopodobieństwa udzielenia wsparcia przez większościowego właściciela, którym jest Skarb Państwa.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP