PO pyta premier Szydło o sytuację w spółkach Skarbu Państwa

PO pyta premier Szydło o sytuację w spółkach Skarbu Państwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Politycy PO są "zaniepokojeni" sytuacją w spółkach Skarbu Państwa. Chcą, aby premier Beata Szydło "ujawniła tajny" audyt, który miał być w nich przeprowadzony. Platforma wnioskuje też o informację szefowej rządu ws. Grupy Azoty.

  • Przedstawiciele PO nawiązują do ostatnich zatrzymań CBA dot. Grupy Azoty i Grupy Lotos.
  • Zatrzymani liczyli na kilkadziesiąt milionów złotych profitów.
  • Wśród zatrzymanych jest szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G.

W poniedziałek 9 października CBA poinformowało, że aresztowało sześć osób, które usłyszały zarzuty m.in. korupcyjne w sprawie dostaw dla Grupy Azoty. Wśród zatrzymanych jest szef Rady Nadzorczej Grupy Azoty Marek G. Sprawa dotyczy żądania 40 mln zł łapówki i powoływania się na wpływy w największych spółkach skarbu państwa.

Poseł PO Krzysztof Brejza odnosząc się do tych informacji, powiedział w środę na konferencji prasowej w Sejmie, że jego ugrupowanie jest "zaniepokojone" sytuacją w spółkach skarbu państw. Jak wskazał, PiS zapowiadało odbudowę przemysłu chemicznego. "Jaka to jest odbudowa? W jakim stanie są Azoty, gdy szef rady nadzorczej, związany z PiS, jest zatrzymywany przez CBA?" - pytał.

"Jaka to jest tragikomedia, jaka to jest farsa, w sytuacji, w której ludzie z Azotów i Lotosu - zarządzanych przez PiS - zatrzymywani są przez CBA, a spółki te pompują pieniądze do Polskiej Fundacji Narodowej, która to przeprowadza akcję wymierzoną w niezależne, polskie sądy" - mówił Brejza.

Czytaj także: Kim jest aresztowany Marek G.? Co dalej z radą nadzorczą Grupy Azoty?

Poseł Platformy zwrócił też uwagę, że rząd w zeszłym roku zlecił CBA przeprowadzenie audytu w spółkach skarbu państwa. "Dlaczego ten audyt nie został ujawniony?" - dopytywał poseł Platformy. Poinformował też, że PO kieruje do premier Beaty Szydło pismo, w którym domaga się ujawnienie "tajnego" audytu, oraz uaktualnienia go. Jak dodał, PO chce też informacji premier na temat sytuacji w Grupie Azoty.

Wśród zatrzymanych przez CBA - obok Marka G. - są pracownik Grupy Lotos Aleksander I., prezes warszawskiej spółki z branży energetycznej Andrzej M. oraz troje innych podejrzanych pomagających w stworzeniu korupcyjnego układu. Do zatrzymań CBA doszło na terenie województw lubelskiego, kujawskiego, pomorskiego i mazowieckiego. Biuro przeszukało też biuro Aleksandra I. w gdańskim Lotosie.

Według śledczych, podejrzani w zamian za korzyści majątkowe podjęli się załatwienia umożliwienia dostaw i zagwarantowania odbioru surowców przez spółki Grupa Azoty SA. Domagali się też kilkuprocentowego udziału w zyskach ze sprzedaży surowców.

Czytaj również: Skarb Państwa pozbył się aresztowanego szef rady nadzorczej Azotów

Aleksander I. z Lotosu i Andrzej M. prezes warszawskiej spółki z branży energetycznej - jak wynika z ustaleń śledztwa - oferowali swoją pomoc w załatwieniu gwarantowanych, długoterminowych kontraktów na zakup biokomponentów przez Grupę Lotos. W zamian za pomoc domagali się m.in. znaczącego dokapitalizowania spółki warszawskiego biznesmena 40 mln zł i ok. 10 proc. prowizji od sprzedawanych do Lotosu biokomponentów.

Podobnie miały wyglądać dostawy różnego rodzaju półproduktów do Grupy Azoty, w tym także prowadzone z pominięciem obowiązujących w procedur.

Śledztwo CBA prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Przewodniczący rady nadzorczej oraz Andrzej M. usłyszeli zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w 2017 r., powoływania się na wpływy w Grupie Azoty oraz utwierdzania w przekonaniu o istnieniu tych wpływów poprzez podkreślanie pozycji zawodowej Marka G.

Pozostałym zatrzymanym postawiono również zarzuty działania wspólnie i w porozumieniu w 2017 r., powoływania się na wpływy w Grupie Lotos, podkreślając zatrudnienie Aleksandra I. w komórce organizacyjnej zajmującej się przygotowywaniem kontraktów na zakupów biokomponentów oraz domagania się korzyści majątkowych - co najmniej w postaci udziału w zysku z ich sprzedaży za załatwienie dostaw biokomponentów do Grupy Lotos.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PO pyta premier Szydło o sytuację w spółkach Skarbu Państwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!