Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Plastikowy zakręt Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-03-2014 11:31
Plastikowy zakręt Grupy Azoty

Problemy rynku tworzyw nie dotyczą tylko Grupy Azoty. Na niedawnej konferencji wynikowej koncernu BASF prezes firmy dr Kurt Bock, mówiąc o wynikach finansowych firmy, przyznał, że w wielu segmentach konkurencja jest coraz większa. BASF ściśle współpracuje z koncernami samochodowymi, dostarczając im tworzyw sztucznych o ściśle określonych parametrach.

Za dziesięć dni Grupa Azoty poda oficjalne wyniki finansowe za ubiegły rok. Będą dobre. Problem w tym, że nie wszystkie segmenty firmy mają dobrą kondycję, a przykładem są tworzywa. Niestety sytuacja tego segmentu branży chemicznej jest w znacznym stopniu uzależniona od innych działów gospodarki.

Z tworzywami sztucznymi spotykamy się na co dzień i trudno sobie wyobrazić bez nich funkcjonowanie nowoczesnej gospodarki.
Segment tworzyw jest drugim co do ważności segmentem w Grupie Azoty. W ramach Grupy produkcję prowadzą dwie spółki: w Tarnowie i Guben (Niemcy) produkowane są zarówno w formie naturalnej, jak i modyfikowalnej. Przy wytwarzaniu tworzyw zatrudnione są setki osób.

Problem w tym, że rynek tworzyw jest trudny, a stał się jeszcze trudniejszy, gdy dekoniunktura na rynku uderzyła w przemysł motoryzacyjny i budowlany, a więc dwóch wielkich odbiorców wyrobów z tworzyw sztucznych.

Niedawno Grupa Azoty była zmuszona poinformować o planowanym odpisie aktualizującym. Był on związany z dekoniunkturą na rynku polioksymetylenu. Wynik przeprowadzonych zgodnie z międzynarodowymi standardami rachunkowości testów wskazał na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych i wartości niematerialnych instalacji polioksymetylenu (POM) w segmencie tworzywa. Testy pokazały zasadność dokonania odpisu aktualizującego w wysokości 46 mln zł.

Problemy rynku tworzyw nie dotyczą tylko Grupy Azoty. Na niedawnej konferencji wynikowej koncernu BASF prezes firmy dr Kurt Bock, mówiąc o wynikach finansowych firmy, przyznał, że w wielu segmentach konkurencja jest coraz większa.

Jednak gigant nie poddaje się. Jedną z metod jego działania jest jak najściślejsza współpraca z potencjalnymi odbiorcami. I taka jest także w przypadku segmentu tworzyw sztucznych. BASF ściśle współpracuje z koncernami samochodowymi, dostarczając im tworzyw sztucznych o ściśle określonych parametrach. Dowodem współpracy było to, że Bock mówiąc o sytuacji firmy w rękach trzymał fragment przedniej części Golfa VII, wykonanej z tworzywa opracowanego w Ludwigshafen.

I tu pojawia się problem. Grupa Azoty w kraju ma niewielu potencjalnych odbiorców dużych ilości tworzyw sztucznych. Zwłaszcza takich, którzy mogliby zlecać przygotowania tworzywa o określonych parametrach. Wydaje się, że w tej sytuacji konieczny jest eksport, tyle że na rynku tworzyw panuje wyjątkowa nawet jak na branżę chemiczną konkurencja.

Nic więc dziwnego, że Grupa stoi przed ważnym wyzwaniem, jaką strategię przyjąć dla tego segmentu. Być może konieczne będzie skierowanie dużych środki na rozwój tego działu (na szczęście POM to tylko fragment), być może trzeba zmniejszyć jego znaczenie i pójść w inną stronę.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

70.41 PLN -0.99 (-1.39%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP