PiS wnioskuje o informację premiera ws. Azotów

PiS wnioskuje o informację premiera ws. Azotów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Klub PiS złożył wniosek, by na najbliższym posiedzeniu Sejmu (w dniach 8-10 maja) premier Donald Tusk przedstawił informację nt. przejmowania Azotów Tarnów "przez rosyjski kapitał i na temat lobbingu w tej sprawie" - poinformował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

"W imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości złożyłem wniosek o rozszerzenie najbliższego porządku obrad o informację prezesa Rady Ministrów, premiera Donalda Tuska na temat przejmowania Azotów przez rosyjski kapitał i na temat lobbingu w tej sprawie, z którym - wszystko na to wskazuje - mieliśmy do czynienia" - powiedział Błaszczak na konferencji prasowej.

Według szefa klubu PiS "smutne jest to, że w tę sprawę zamieszany jest były prezydent Rzeczypospolitej Aleksander Kwaśniewski". Dodał, że wtorkowe oświadczenie Kwaśniewskiego można odczytać tak, że przyznaje on, iż rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem oraz z Janem K. Bieleckim na ten temat. "Smutne jest to, że obecnie rządzący, premier Donald Tusk, po cichu, za plecami, oddają Azoty Rosjanom, a więc narażają interesy Rzeczypospolitej Polskiej na szwank" - powiedział Błaszczak.

W weekend "Newsweek" napisał, że Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu, który złożył w ub.roku wezwanie na zakup ponad 60 proc. akcji Azotów Tarnów. Właścicielem Acronu - napisał "Newsweek" - jest Wiaczesław Kantor, oligarcha i filantrop, którego Kwaśniewski zna od dawna. Sprawa jest delikatna, bo - zdaniem rządu - transakcja mogłaby stanowić zagrożenie bezpieczeństwa energetycznego kraju - napisał tygodnik.

Aleksander Kwaśniewski we wtorkowym oświadczeniu napisał, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi K. Bieleckiemu i - przy innej okazji - premierowi Donaldowi Tuskowi. Na tym - jak podkreślił - jego działania w tej sprawie się zakończyły.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. W 2012 r. wezwanie na prawie 65 proc. akcji Azotów Tarnów ogłosiła spółka Norica należąca do rosyjskiej grupy Acron. Zarząd Azotów ocenił to wezwanie negatywnie i wezwał akcjonariuszy, aby na nie nie odpowiadali

Na skutek tego wezwania przyspieszone zostały działania konsolidacyjne sektora przemysłu chemicznego. W wyniku działań w latach 2010-2013 - czyli konsolidacji zakładów w Tarnowie, Puławach, Policach, Kozienicach i Kędzierzynie-Koźlu - w sektorze doszło do utworzenia grupy kapitałowej.

W ubiegły czwartek resort skarbu poinformował, że Skarb Państwa zdecydował się na sprzedaż pakietu 12,13 proc. akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach. Akcje zostały zaoferowane inwestorom długoterminowym, wśród których był Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: PiS wnioskuje o informację premiera ws. Azotów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!