Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pięciu chętnych na Rudniki

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
02-08-2013 12:02
Pięciu chętnych na Rudniki
Fot. (mat. pras. ZCh Rudniki)

Pięć ofert wiążących wpłynęło w sprawie zakupu akcji spółki Zakłady Chemiczne Rudniki. Czy ponad dwuletnia prywatyzacja podczęstochowskiej firmy zakończy się w końcu sukcesem?

Zainteresowani kupnem Runki są:
- CHS Resins a.s. z siedzibą w Usti nad Labem, Republika Czeska,
- „PROBUD” Jarosław Dąbrowski z siedzibą w Radomsku,
- Przedsiębiorstwo Badań i Ekspertyz Środowiska „SEPO” Sp. z o.o. z siedzibą w Knurowie,
- TONASO Holding a.s. z siedzibą w Pradze, Republika Czeska,
- Zakłady Chemiczne „Alwernia” S.A. z siedzibą w Alwerni.

O prywatyzacji podczęstochowskich Zakładów Chemicznych Rudniki można napisać, że to prawie epopeja. Kolejna próba sprzedaży firmy może rozbić się o kwestie właścicielskie.

Zakłady Chemiczne Rudniki zajmują się produkcją i sprzedażą krzemianów sodowych i potasowych. Spółka produkuje m.in. szkliwo sodowe i potasowe, szkło wodne sodowe, szkło wodne potasowe, szkło sodowo potasowe, napełniacz krzemionkowy "Arsil" oraz dwukrzemian sodu.

Dotychczasowe próby prywatyzacji zakładu rozbijały się o trzy kwestie. Po pierwsze opcje walutowe i związane z tym zadłużenie firmy. Po drugie względy środowiskowe i problem niebezpiecznej hałdy poprodukcyjnej. Po trzecie o względy prawne i to, co faktycznie jest prywatyzowane.

O ile pierwsze dwie kwestie zostały już wyjaśnione, lub są względnie łatwe do rozwiązania, to problem jest ze stanem prawnym zakładu. Chodzi m.in. o to, czy wszystkie tereny faktycznie należą do ZCh Rudniki. O kwestie prawne zapytaliśmy w resorcie skarbu.

W styczniu zapadło jedno rozstrzygnięcie. Sprawa przed NSA została zakończona wyrokiem z 18 stycznia tego roku. Otworzyło to drogę do postępowania o uzgodnienie treści księgi wieczystej.

A co z kwestiami przynależności terenów i sprawą ich byłych właścicieli?

- Sporne grunty są własnością Skarbu Państwa, a Spółka Zakłady Chemiczne Rudniki SA jest ich wieczystym użytkownikiem. Spółka od 1948 roku włada tymi gruntami jak właściciel i w dobrej wierze wykonała wiele zadań inwestycyjnych, ponosząc nakłady wielokrotnie większe niż wartość spornego gruntu. Następstwem tego faktu może być wykup spornego gruntu przez Spółkę wg cen rynkowych określonych przez rzeczoznawcę po uwzględnieniu wszystkich okoliczności (w tym faktu udziału w zanieczyszczeniu gruntu przez Spółkę FPCh Rędziny w wyniku prowadzonej wcześniej produkcji związków chromu) mających wpływ na wartość nieruchomości - odpowiedziano nam w MSP.

Kluczowe jest także załatwienie sprawy ze spółką FPCh Rędziny. W końcu ona też ma roszczenia dotyczące terenów. Brak porozumienia ciągle oddala rozwiązanie tego problemu.

- Spółka Zakłady Chemiczne Rudniki S.A. złożyła w stosownym czasie propozycję porozumienia, dotyczącego wykupu gruntu na podstawie wyceny gruntu dokonanego przez rzeczoznawcę z listy wojewody. Propozycja ta jednak nie znalazła uznania w Zarządzie FPCh Rędziny - usłyszeliśmy w MSP. Jednak nie odpowiedziano nam jak to będzie wpływało na sprawę prywatyzacji.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

WŁAŚNIE DODANE:

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP