PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Pfleiderer Grajewo rośnie

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
11-05-2016 19:32
Pfleiderer Grajewo rośnie
Fot. mat. pras.

Przychody Grupy Pfleiderer Grajewo w I kwartale 2016 r. wyniosły 215,5 mln euro w porównaniu do 96,2 mln euro (tylko Pfleiderer Grajewo S.A.). w I kwartale 2015 r. Tak duża różnica wynika z faktu konsolidacji wyników Grupy, po podwyższeniu kapitału i przejęciu niemieckiej części biznesu.

Wzrost zrównoważonej EBITDA – wynik po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych – nieznacznie przewyższył wstępne oczekiwania zarządu osiągając poziom 33,9 mln euro, co odpowiada za 13,8 proc. sprzedaży. Kilka czynników jednorazowych wpłynęło na wynik zaraportowanej EBITDA, niemniej jednak zwiększyła się ona z 12,5 mln do 19,3 mln euro rok do roku. Grupa wygenerowała zysk netto (po uwzględnieniu podatku) w wysokości 4,3 mln euro w I kw. 2016 r.
W styczniu 2016 Grupa Pfleiderer Grajewo zakończyła z sukcesem proces prawnej oraz finansowej integracji jednostek biznesowych znajdujących się we wschodniej i zachodniej Europie. Jej efektem było utworzenie „Jednego Pleiderera”, grupy posiadającej szeroką gamę różnorodnych produktów oferowanych na szybko rozwijających się rynkach europejskich.

Obecnie prowadzone działania skoncentrowane są na integracji organizacyjnej oraz operacyjnej wschodniej i zachodniej dywizji firmy. Ich celem jest współpraca na wszystkich poziomach wewnątrz Grupy Pfleiderer oraz wykorzystanie potencjału wynikającego z dalszej synergii. Jednocześnie należy podkreślić, że czynniki jednorazowe wynikające z przejęcia Pfeliderer GmbH, wpłynęły na wynik Grupy w I kw. 2016 r.

- Ze względu na fakt utworzenia „Jednego Pleiderera” wyniki operacyjne oraz poziom aktywów Grupy Pfleiderer Grajewo są trudno porównywalne z wynikami ubiegłorocznymi. Jednakże z operacyjnego punktu widzenia wyniki w I kw. 2016 roku są dla nas zadowalające” – stwierdził Michael Wolff, prezes zarządu Grupy Pfleiderer.

- Na wyniki Grupy wpłynęło kilka zdarzeń jednorazowych, które wynikały m.in. z przejęcia Pfleiderer GmbH i związane były ze specyfiką wymogów rachunkowości. Jesteśmy na dobrej drodze do dalszego rozwoju i spodziewamy się kilkunastoprocentowego wzrostu zrównoważonej EBITDA w ciągu tego roku – dodał Wolff.

Wszystkie grupy produktów oferowane przez Pfleiderer przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, w szczególności te charakteryzujące się wysoką wartością dodaną, takie jak laminaty HPL oraz płyty MFC. Na rynkach Europy Zachodniej pozytywne wyniki sprzedaży związane były ze zwiększonymi wolumenami we wszystkich segmentach. Wyniki sprzedaży osiągnięte w I kw. 2016 r. w krajach zachodnioeuropejskich były wyższe od ubiegłorocznych o 2,6 proc., pomimo presji na obniżkę cen, związanej przede wszystkim z niską ceną zakupu materiałów.

Wyniki w segmencie Europy Wschodniej są mniej zadowalające, przychody (uwzględniające sprzedaż wewnątrzną Grupy) spadły z 96,2 mln euro w I kw. 2015 r. do 86,3 mln euro w I kw. 2016 r. Na osiągnięte rezultaty wpływ miały przede wszystkim negatywny efekt różnic kursowych (-3,5 mln euro), spadek sprzedaży płyt MDF produkowanych w Grajewie oraz presja cenowa ze strony producentów płyt wiórowych z Ukrainy i Białorusi.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 956 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 663 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP