XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Permedia tracą przychody

Permedia tracą przychody
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

KGHM, dostawca surowca - monopolista - postanowił sam produkować związki niklu, odsuwając od tego lubelską firmę Permedia. Ta ratunek widzi w pigmentach.

Wygląda na to, że chemiczną spółkę z Lublina czeka rewolucyjna wręcz zmiana profilu działalności. Obecnie specjalizuje się ona w wytwarzaniu dwóch grup produktów: pigmentów nieorganicznych oraz związków niklu wykorzystywanych m.in. do produkcji mas akumulatorowych. Tymczasem obecność Permediów w drugiej grupie produktowej stanęła pod dużym znakiem zapytania - czytamy w "Pulsie Biznesu".

— KGHM, monopolista na rynku i praktycznie jedyny dostawca surowca do produkcji związków niklu, postanowił, że sam będzie go przerabiał — mówi Krzysztof Berkowski, dyrektor biura obsługi zarządu.

A przecież związki niklu to mniej więcej dwie trzecie sprzedaży Permediów, która w zeszłym roku przekroczyła 66 mln zł.

— Umowę na dostawy surowca mamy do trzeciego kwartału. Teraz negocjujemy jej przedłużenie. KGHM dopiero buduje instalacje, będzie potrzebować technologii. Trochę to potrwa — tłumaczy Krzysztof Berkowski.

W Permediach szacują, że normalną produkcję związków niklu da się jeszcze pociągnąć do połowy przyszłego roku. Co potem?

— Wycofamy się z tego segmentu, ewentualnie będziemy produkować tyle, ile surowca da się uzyskać od alternatywnych dostawców. O ile wtedy będzie się to jeszcze opłacało — twierdzi przedstawiciel firmy.

Po związkach niklu Permedia specjalnie płakać nie będą. To nie jest zbyt dobry interes. Bo nie dość że dostawca surowca jest monopolistą i może dyktować ceny, to jeszcze praktycznie jedynym odbiorcą gotowego produktu z Lublina jest główny akcjonariusz firmy — czeska grupa chemiczna Bochemie. Miejsca na zarabianie pozostało niewiele. Ponadto związki niklu, sprzedawane głównie za granicą, są czułe na umacnianie się złotego.

Ubytek w obrotach warto byłoby czymś zrekompensować.

— Już trwają intensywne przygotowania, żeby skupić się na naszym drugim produkcie, pigmentach, i zwiększyć moce produkcyjne. Mamy jeszcze na to trochę czasu — wyjaśnia Krzysztof Berkowski.

Łatanie dziury po związkach niklu potrwa jednak dwa — trzy lata. Zmiana profilu w dłuższym okresie może być korzystna dla Permediów. Pigmenty to bardziej rentowny produkt i sprzedawany głównie w kraju, więc rentowności nie szkodzi tak ryzyko kursowe. A baza klientów jest bardzo szeroka. Pigmenty są wykorzystywane, począwszy od budowlanki, płytek ceramicznych, poprzez produkcję szkła, do tworzyw sztucznych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Permedia tracą przychody

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!