Pakiet akcji Azotów Tarnów zabezpieczony przed przejęciem

Pakiet akcji Azotów Tarnów zabezpieczony przed przejęciem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Sprzedany w kwietniu przez Skarb Państwa pakiet 12,13 proc. akcji Zakładów Azotowych w Tarnowie jest zabezpieczony przed przejęciem, bo SP ma umowy na jego pierwokup w razie sprzedaży z większością inwestorów - przekonywał wiceminister skarbu Paweł Tamborski.

W czwartek komisja skarbu zajmowała się wnioskiem klubu parlamentarnego PiS o przedstawienie na posiedzeniu Sejmu "Informacji na temat prób przejęcia polskiej Grupy Azoty przez rosyjskiego inwestora". Posłowie po wysłuchaniu informacji przedstawiciela MSP negatywnie zaopiniowali propozycje Prawa i Sprawiedliwości, by sprawa została przedstawiona na posiedzeniu plenarnym.

W maju Sejm wysłuchał informacji nt. działań Skarbu Państwa ws. zachowania kontroli nad Grupą Azoty. Na czwartkowym posiedzeniu komisji Tamborski podkreślał, że od tego czasu ministerstwo nie powzięło nowych informacji w tej sprawie.

Zapewniał posłów, że w statucie Grupy Azoty są zapisy, które zapewniają bezpieczeństwo spółki. Chodzi m.in. o ograniczenie siły głosów mniejszościowych akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu. "Nie jestem w stanie, bo nikt nie jest w stanie, dać pełnej gwarancji, że te zapisy dają pełną gwarancję (bezpieczeństwa)" - przyznał jednak.

Tamborski podkreślił, że zapisy te nie były do tej pory zaskarżone, a gdyby tak się stało, to sąd będzie rozpatrywał, czy nie naruszają one prawa. Wiceminister zaznaczył, że MSP zakłada, że cały czas toczy się gra o Azoty, dlatego nie chce się dzielić wszystkimi informacjami dot. działań strategicznych ws. zabezpieczenia swojego udziału w akcjonariacie grupy.

Zwrócił uwagę, że Skarb Państwa ma 33 proc. udziałów w Grupie Azoty, a sprzedane z powodów formalno-prawnych 12 proc. akcji Tarnowa trafiło do inwestorów długoterminowych. Podkreślił, że z większością z nich zawarta jest umowa o pierwokup, gdyby zdecydowali się oni na sprzedaż swoich aktywów. Jak podkreślał, resort zadbał o to, by w akcjonariacie Azotów były podmioty, które popierają konsolidację grupy i są przeciwne jej przejęciu.

Tamborski zwrócił uwagę, że najlepszą obroną przed wrogim przejęciem jest dbanie o przyrost wartości spółki. Zwrócił uwagę, że teraz na zakup Azotów potrzebne byłby dużo większe środki niż przed konsolidacją.

W kwietniu "Newsweek" napisał, że były prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z grupą swoich współpracowników lobbował na rzecz rosyjskiego producenta nawozów Acronu. Były prezydent wyjaśniał wtedy, że informację o pojawieniu się poważnego inwestora dla Azotów Tarnów przekazał szefowi Rady Gospodarczej przy premierze Janowi Krzysztofowi Bieleckiemu i - przy innej okazji - premierowi.

Szef rządu w reakcji na publikację "Newsweeka" oświadczył, że sprzedaż Azotów Tarnów rosyjskiemu Acronowi byłaby wbrew narodowym interesom Polski. Przyznał też, że o zainteresowaniu Acronu Azotami informował go Kwaśniewski.

Azoty Tarnów to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na giełdzie. Zamiary koncernu Acron dotyczące zakupu udziałów Azotów Tarnów przyspieszyły konsolidację spółek Wielkiej Syntezy Chemicznej. Grupa Acron, za pośrednictwem Norica Holding, wezwała w połowie maja ub.r. do sprzedaży akcji ZA Tarnów. W wyniku tego wezwania chciała osiągnąć 66 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy.

Zarząd Azotów ocenił to wezwanie negatywnie. Skarb Państwa wystąpił z pomysłem fuzji Tarnowa z Zakładami Azotowymi Puławy. Jak określił to później wiceminister skarbu Rafał Baniak, wezwanie Acronu było "katalizatorem" dla takiej aktywności Skarbu Państwa w tym procesie.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Skarb Państwa ma w niej 33 proc. udziałów, kolejny z akcjonariuszy - powiązany z Acronem Norica Holding - 15,34 proc. Powyżej 5 proc. akcji mają jeszcze ING OFE, TFI PZU, Aviva i EBOiR. Prawie 19 proc. to akcjonariat rozproszony.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Pakiet akcji Azotów Tarnów zabezpieczony przed przejęciem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!