PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orły bieliki gniazdują przy Zakładach Azotowych Puławy

Autor: PAP
18-02-2010 12:31

Gniazdo orłów bielików, rzadkich ptaków znajdujących się pod ścisłą ochroną, dostrzegli ornitolodzy przy kanale ściekowym odprowadzającym do Wisły zużytą wodę z Zakładów Azotowych Puławy. Jest tam para dorosłych i trzy młode ptaki.

"Gniazdo znajduje się w odległości około stu metrów od granicy działki, na której jest zakładowa oczyszczalnia ścieków chemicznych. Trafiliśmy na nie przypadkowo, podczas zimowego liczenia ptaków" - powiedział puławski ornitolog Stanisław Iwańczu. Podkreślił, że to dowodzi, iż środowisko jest czyste, podobnie jak woda w pobliskich rozlewiskach.
To już trzecie gniazdo orłów bielików zaobserwowane w pobliżu puławskiego giganta chemicznego. W całej Polsce żyje 500-700 par tych ptaków, z czego na Lubelszczyźnie tylko około 30.

Bieliki znajdują pod Puławami dobre warunki bytowania. Ciepła woda zrzucana do Wisły przez Zakłady Azotowe tworzy tam rozlewiska, na których żyje wiele gatunków zwierząt. Zimują tam łabędzie, żyją różne gatunki kaczek, występują zimorodki, czaple siwe, myszołowy. Można napotkać bobry i żaby moczarowe. Na terenie samych zakładów żyją pustułki, a na kominie elektrociepłowni założył sobie gniazdo sokół wędrowny.

Zarząd puławskich "Azotów" w komunikacie informującym o znalezieniu gniazda bielików podkreślił, że jest to najlepszy certyfikat potwierdzający skuteczność starań o ochronę naturalnego środowiska.

Zakłady od 1985 r. realizują specjalny program proekologiczny. W latach 90. jedna trzecia nakładów inwestycyjnych przeznaczana była na ten cel i nadal inwestycje są kontynuowane. Obecnie trwa budowa instalacji do demineralizacji wody, która ma ograniczyć ilość zrzucanych ścieków. Zakłady Azotowe pozyskały na realizację tej inwestycji 8 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - podał Marek Sieprawski z działu informacji zakładów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP