Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Orlenu sposób na nową kadrę

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
28-09-2013 09:38

Kierunki naukowe i techniczne na uczelniach wybiera coraz mniej osób. Według danych GUS z 2011 roku ścisłe przedmioty studiuje zaledwie ok. 300 tys. osób, podczas gdy szeroko rozumiane nauki humanistyczne ponad trzykrotnie więcej. Oznacza to, że możemy się spodziewać niedoboru osób z wykształceniem technicznych. Jak z tym problemem radzi sobie PKN Orlen?

Najważniejszym elementem, który ma zagwarantować stały dopływ wykwalifikowanej kadry jest kompleksowy, długofalowy projekt edukacji chemicznej, obejmujący swoim zasięgiem zarówno młodzież w wieku szkolnym jak i studentów.
Jednym z przykładów konkretnych działań w tym projekcie jest program edukacyjny „Dzień wiedzy z Orlenem” ukierunkowany na uczniów technicznych i zawodowych oraz studentów kierunków związanych z chemią. W ramach comiesięcznych spotkań przedstawiciele spółki przybliżają słuchaczom tematykę związaną ze specyfiką działania koncernu oraz wskazują najlepsze praktyki rynkowe w branży chemicznej. Taka formuła wzmacnia współprace z lokalnymi środowiskami akademickimi i jednocześnie rozwija rynek potencjalnych pracowników wśród młodych ludzi poszukujących przyszłej drogi zawodowej.

Obecnie w projekcie tym udział biorą dwie szkoły średnie, jedna to Zespół Szkół Chemicznych we Włocławku, a druga to Zespół Szkół Centrum Edukacji w Płocku. Pod skrzydłami Orlenu są także dwie uczelnie wyższe - filia Politechniki Warszawskiej w Płocku oraz Akademia Górniczo Hutnicza w Krakowie. Projekt za swoje innowacyjne rozwiązanie otrzymał miano dobrej praktyki, przyznane przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Skutecznym narzędziem wykorzystywanym do kształcenia przyszłych pracowników są programy praktyk i staży zawodowych. Od wielu lat Orlen wspólnie z urzędami pracy, organizuje programy stażowe, jest również fundatorem płatnych praktyk dla najlepszych laureatów ogólnopolskiego konkursu „Grasz o staż” organizowanego przez firmę doradczą PwC, dając najlepszym szansę na kontynuowanie pracy w Spółce.

Płocka spółka konsekwentnie kieruje także swoje oferty współpracy do absolwentów uczelni technicznych. Przykładem tego typu działań jest coroczny udział firmy w Targach Pracy m.in. w płockiej filii Politechniki Warszawskiej, Politechnice Śląskiej i Łódzkiej oraz w Akademii Górniczo – Hutniczej w Krakowie i warszawskiej Szkole Głównej Handlowej.

W efekcie tylko w ubiegłym roku staże i praktyki zawodowe w PKN Orlen odbyło ponad 350 osób. A jak zapewnia spółka - wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku liczba stażystów i praktykantów również oscyluje w tym przedziale.

Dla bardziej zaawansowanych miłośników chemii spółka od ponad 15 lat organizuje konkurs o nagrodę prezesa na najlepszą pracę badawczo – rozwojową zrealizowaną dla Orlenu na Politechnice Warszawskiej, Filia w Płocku.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP