Orlen nie chce już konsolidować chemii

Orlen nie chce już konsolidować chemii
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Orlen doszedł do wniosku, że rola integratora branży chemicznej nie jest dla niego. Anwil i Spolana idą pod młotek. Tak wynika z zarysów nowej strategii paliwowej spółki. Chętnych na Anwil pewnie nie zabraknie.

W środę Aleksander Grad, minister skarbu, ogłosi strategię dla sektora wielkiej syntezy chemicznej (WSCh). Kluczowy jej element to prywatyzacja spółek branży lub jej dokończenie. Ma być to przeprowadzone w taki sposób, aby powstał podmiot bądź podmioty na tyle silne, by skutecznie rywalizować o miejsce na globalnym rynku. Wśród potencjalnych inwestorów dla chemii wymieniano: Ciech, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz PKN Orlen lub należący do niego Anwil - przypomina "Puls Biznesu".

Wiadomo już, że płocki koncern nie widzi siebie w roli integratora spółek chemicznych. Mało tego, potwierdzają się doniesienia "Pulsu Biznesu" o tym, że Orlen gotów jest sprzedać Anwil, ale także należącą do niego Spolanę oraz produkcję nawozową Unipetrolu. Takie są najświeższe ustalenia komitetu do spraw strategii i rozwoju płockiej spółki.

- Opcja, w której PKN Orlen byłby integratorem spó- łek chemicznych, jest na dzisiaj gorzej oceniana przez zarząd i radę nadzorczą. W związku z powyższym nie wykluczamy sprzedaży majątku PCW oraz segmentu nawozowego, jeśli pojawi się atrakcyjna oferta. Nie widzimy strategicznych szans rozwoju w takich produktach jak nawozy czy PCV, które nie są dla Orlenu tzw. podstawowym biznesem, a ponadto ich udział w strukturze przychodów spółki jest stosunkowo niewielki - wyjaśnia Jacek Krawiec, wiceprezes PKN Orlen.

Formalna decyzja w tej sprawie zapadnie na przełomie października i listopada. W tym terminie paliwowy potentat ogłosi strategię - czytamy w "PB".

Orlen jest jednak ściśle powiązany z sektorem WSCh jako dostawca podstawowych surowców petrochemicznych i nie zamierza tego zmieniać. - Strategiczną rolą dla Orlenu jest wsparcie rozwoju sektora ciężkiej chemii w Polsce przez zabezpieczenie dostaw kluczowych surowców takich jak etylen, propylen czy benzen. I w ten sposób widzimy nasze uczestnictwo w procesie konsolidacji wielkiej syntezy chemicznej - podkreśla Jacek Krawiec.

Dla Anwilu, w którym PKN Orlen ma 84,79 proc. akcji, zmiana właściciela byłaby przełomem w dziejach. - Nie będę komentował tych doniesień do czasu otrzymania oficjalnych informacji od Orlenu. Każda operacja wiążąca się ze zmianą właściciela jest trudna - mówi "Pulsowi Biznesu" Krzysztof Kamiński, członek zarządu Anwilu.

Tym bardziej że spółka od kilku miesięcy systematycznie nabywa obligacje emitowane przez Orlen - komentuje "Puls Biznesu".

Tymczasem potencjalni pretendenci do ręki Anwilu już są. - Przeanalizujemy możliwość zakupu akcji tej spółki - mówi Radosław Dudziński, wiceprezes PGNiG.

Anwil jako producent nawozów azotowych jest jednym z większych konsumentów gazu w Polsce. Są nimi także pozostałe firmy sektora WSCh. PGNiG kupił już 10,2 proc. akcji tarnowskich Azotów. Niewykluczone, że połknąć Anwil będzie chciał też Ciech, którego ambicją jest stworzenie silnej grupy nawozowej. I podobnie jak PGNiG kupił już 6,5 proc. akcji Azotów Tarnów. Udział w tej grupie PGNiG - największego dostawcy gazu w Polsce - może ją wzmocnić w erze wysokich cen ropy naftowej i gazu. Gazowy potentat dysponuje bowiem własnymi ich złożami, czym nie może pochwalić się Orlen - wyjaśnia "Puls Biznesu".
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen nie chce już konsolidować chemii

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!