XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Orlen chce mieć w chemii władzę

Orlen chce mieć w chemii władzę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Branżę chemiczną mogą podzielić między siebie Orlen i PGNiG. Z tą różnicą, że płocki koncern chce mieć kontrolne pakiety.

PKN Orlen, największy w kraju dostawca petrochemikaliów, czyli kluczowego surowca dla chemii, chce ponowić próbę zakupu zakładów azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Komponują się one z chemicznymi aktywami orlenowskiego Unipetrolu - informuje "Puls Biznesu".

W 2006 r. Anwil z płockiej grupy przegrał rywalizację o obie spółki z niemieckim PCC, obecnie spółką prawa europejskiego. Resort skarbu kierowany przez PiS odmówił jednak PCC sprzedaży akcji Tarnowa i Kędzierzyna, bo - jego zdaniem - oferta inwestora była za niska. Sprawa wróciła do punktu wyjścia. Właścicielką 80 proc. akcji każdej z firm jest ciągle Nafta Polska - przypomnial dziennik.

- Orlen podtrzymuje zainteresowanie udziałem w prywatyzacji tych zakładów. Rozważamy obecnie rodzaj formuły i poziom potencjalnego zaangażowania, przyjmując za wskazanie, że miałby on umożliwić realny wpływ na zarządzanie tymi aktywami. Inwestycja ta byłaby traktowana jako długoterminowa - mówi w "PB" Beata Karpińska z biura prasowego PKN Orlen.

Tarnów w czerwcu ma trafić na giełdę. Po przeprowadzeniu publicznej emisji akcji w rękach Nafty i skarbu pozostanie 51 proc. walorów spółki. 16 kwietnia zgodę na wejście na parkiet otrzymał też Kędzierzyn. Debiut możliwy będzie pod koniec tego roku lub w pierwszym kwartale 2009. I w tym przypadku po emisji państwo będzie mieć jeszcze 51-procentowy udział w kapitale spółki. W kolejnym ruchu skarb i Nafta Polska sprzedadzą te pakiety inwestorom w drodze przetargu lub na giełdzie. Nie wiadomo, w którym etapie PKN Orlen przeprowadziłby akwizycje.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) jeszcze w pierwszej fazie, czyli na giełdzie, chciałoby skupić 10-20 proc. pakietów w Tarnowie i Kędzierzynie. PGNiG dostarcza tym spółkom kluczowy surowiec - gaz.

- Sektor chemiczny i tak zostanie poddany globalizacji. Dobrze byłoby, żeby PGNiG w tym procesie uczestniczyło jako długoterminowy inwestor. Jeśli będzie mieć 20-procentowe pakiety akcji spółek chemicznych, zostaną one potraktowane jako podmioty stowarzyszone, co już będzie rzutowało na wyniki grupy - twierdzi w "PB" Rafał Salwa, niezależny analityk.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Orlen chce mieć w chemii władzę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!