Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ocena właściwości użytkowych surfaktantów stosowanych w preparatach do usuwania substancji ropopochodnych

Autor: Zuzanna Ślosorz, Katarzyna Radwan, Joanna Rakowska
20-08-2013 10:05 |  aktualizacja: 20-08-2013 09:54

Wprowadzenie
Znaczna część substancji toksycznych przedostaje się do ekosystemu w rejonach silnie uprzemysłowionych oraz w pobliżu szlaków komunikacyjnych. Ze względu na różnorodność zagrożeń powodowanych uwolnieniem substancji niebezpiecznych [1], powinna być zapewniona odpowiednia ochrona zdrowia i życia ludności oraz środowiska naturalnego [2]. Należy przy tym pamiętać, że podczas wypadków z udziałem chemikaliów na zanieczyszczenia związkami ropopochodnymi narażone są nie tylko pasy ruchu, ale wszystkie elementy drogi, w tym również pobocza oraz obiekty towarzyszące. Zanieczyszczenie oddziałuje również na gleby oraz wody powierzchniowe i gruntowe, zatem techniki i środki likwidacji skutków tych zdarzeń powinny uwzględniać miejsce prowadzenia akcji ratowniczej [3]. Ze względu na stwarzane zagrożenia substancjami niebezpiecznymi, istotne jest monitorowanie i diagnozowanie procesów technicznych dla ograniczania ilości i skutków katastrof przemysłowych i naturalnych [4].

Naturalne oczyszczanie wód i gruntów przebiega bardzo powoli. Biodegradacja związków ropopochodnych jest procesem wieloetapowym, zachodzącym zarówno w warunkach tlenowych jak i beztlenowych, z udziałem wielu różnych grup mikroorganizmów, często o synergistycznym działaniu.

Stopień zanieczyszczenia substancjami naftowymi oraz sposoby ich usuwania w dużej mierze zależą od właściwości skażonego podłoża.

Zanieczyszczenia ropopochodne przenikające do otoczenia można likwidować metodami mechanicznymi, poprzez zbieranie rozlanego oleju, lub wykorzystując materiały sorbujące substancje pochodzenia naftowego. Niestety rozwiązania te nie są optymalne, a pozostałości związków niebezpiecznych ze źle oczyszczonych lub niedoczyszczonych nawierzchni tworzą realne zagrożenie dla środowiska i lokalnego ekosystemu. W przypadku, gdy metody mechaniczne lub sorpcyjne są mało efektywne, bądź niewystarczające, wykorzystuje się inne sposoby ograniczania skutków katastrofy ekologicznej, m.in. dyspergowanie oleju.

Oczyszczanie i usuwanie zanieczyszczeń powstałych w wyniku działania przemysłu lub w przypadku awarii, realizowane jest w procesie remediacji. Różnorodne procesy remediacji służą rekultywacji, czyli przywracaniu wartości użytkowych i przyrodniczych terenom zdegradowanym, oraz procesom rewitalizacji, które reaktywują życie biologiczne na terenach zdewastowanych. Na uwagę zasługuje szczególny rodzaj remediacji, jakim jest bioremediacja, wykorzystująca biologiczne procesy rozkładu substancji naftowych. Bioremediacja okazała się przydatna do usuwania trudno lotnych zanieczyszczeń organicznych, np. olejów napędowych [5].

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP