Ocena poziomu świadomości konsumentów w zakresie migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością

Ocena poziomu świadomości konsumentów w zakresie migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością
Fot. Adobe Stock/PTWP. Data dodania: 20 września 2022

Celem pracy była ocena poziomu świadomości konsumentów na temat migracji do żywności niepożądanych substancji chemicznych z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością na podstawie przeprowadzonego badania ankietowego. Badanie przeprowadzono w formie ankiety papierowej pośród różnych grup konsumenckich. Wzięło w nim udział 200 osób. Wykazano, że poziom świadomości polskich konsumentów na wskazany temat jest średni. Potwierdzać to może fakt, iż wiele osób nie uznaje za niepokojące zastosowania materiału z recyklingu do produkcji opakowań do żywności, a także uważa, że tusz naniesiony na zewnętrzną warstwę opakowania nie może migrować do żywności. Ponadto tylko 34% respondentów stwierdziło, że zastosowanie bariery ochronnej pozwoli na wyeliminowanie problemu migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności. Większość respondentów dobrze wskazała natomiast czynniki wpływające na poziom migracji i osoby mające wpływ na czystość opakowania.

1. Wstęp

Na poziom migracji substancji chemicznych do żywności wpływa wiele czynników. Można do nich zaliczyć: skład materiału opakowaniowego, charakter i zakres kontaktu materiału opakowaniowego z żywnością, rodzaj żywności oraz temperaturę i czas trwania kontaktu, a także nieprzestrzeganie zasad dobrej praktyki produkcyjnej [Castle 2000; 2007]. Przykładami substancji chemicznych występujących w żywności na skutek procesu migracji, stanowiących potencjalne zagrożenie dla zdrowia człowieka są: bisfenol A, izopropylotioksanton, pierwszorzędowe aminy aromatyczne, semikarbazyd, związki benzofenonu, kadm oraz formaldehyd [Raport RASFF 2006; Kolek 2009; Pawlicka i in. 2009; Ćwiek-Ludwicka 2010].

Migracja niepożądanych substancji chemicznych z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością ma wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i jakość żywności. Z tego względu bardzo ważna jest świadomość potencjału migracji chemicznej przez wszystkie strony zaangażowane w produkcję żywności, jej transport, sprzedaż oraz konsumpcję.

Celem pracy była przeprowadzona na podstawie badania ankietowego ocena poziomu świadomości konsumentów dotyczącej migracji do żywności niepożądanych substancji chemicznych z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością.

2. Materiał i metody

Badanie wykonano na przełomie października i listopada 2013 r. metodą klasyczną (w formie ankiety papierowej). Ankieta miała na celu zbadanie poziomu świadomości konsumentów dotyczącej migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością. Ankieta została skierowana do różnych grup konsumenckich na terenie Warszawy i przyległych do niej powiatów. W badaniu wzięło udział 200 osób.

Ankieta składała się z 21 pytań, z czego trzy to pytania z metryczki dotyczące płci ankietowanych, wieku i wykształcenia, a jedno pytanie to pytanie dzielące konsumentów na dwie grupy: związanych oraz niezwiązanych z naukami o żywności i żywieniu. Spośród pozostałych 17 pytań 12 to pytania jednokrotnego wyboru, a 5 to pytania wielokrotnego wyboru. Pytanie otwierające właściwą część ankiety - pytanie piąte, dotyczyło samooceny poziomu świadomości respondentów na temat migracji niepożądanych substancji chemicznych z opakowań do żywności, natomiast kolejne miało na celu określenie, z jakich źródeł pochodzi wiedza ankietowanych na badany temat. W kolejnych dwóch pytaniach ankietowani mieli za zadanie stwierdzić, czy łatwo uzyskać informacje na temat migracji oraz czy kiedykolwiek przy zakupie pakowanej żywności zastanawiali się nad możliwością migracji substancji chemicznych z opakowania do żywności. Pytanie dziewiąte dotyczyło tego, czy ankietowani zauważyli kiedyś w kupionym produkcie oznaki migracji substancji chemicznych do żywności, natomiast w pytaniu dziesiątym proszeni byli o wskazanie przykładów zauważonych oznak migracji. W pytaniu jedenastym respondenci mieli za zadanie stwierdzić, czy zdecydowaliby się na spożycie produktu z oznakami migracji. Kolejne dziesięć pytań (w większości opisanych poniżej) miało na celu ocenę poziomu świadomości konsumentów na temat migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności oraz jej wpływu na jakość i bezpieczeństwo żywności.

3. Wyniki i ich omówienie

W przeprowadzonym badaniu kobiety stanowiły 60% ankietowanych, natomiast udział mężczyzn wynosił 40%. Największą grupę ankietowanych (59%) stanowiły osoby w wieku 18-25 lat. 22% grupy badawczej to osoby w wieku 26-40 lat. Najmniejszy odsetek ankietowanych (19%) stanowiły osoby powyżej 41 roku życia.

Najbardziej liczną grupą ankietowanych były osoby z wykształceniem średnim (65% ankietowanych). Na drugim miejscu pod względem liczebności znajdowała się grupa osób z wykształceniem wyższym (26%), a 6% to osoby z wykształceniem zawodowym. Najmniej liczną grupę stanowiły osoby z wykształceniem podstawowym (3% ankietowanych). W przypadku 65% ankietowanych wykonywany zawód lub wykształcenie nie było związane z naukami o żywności i żywieniu.

Wszystkie przedstawione wyniki wskazań procentowych zostały obliczone po przyjęciu za bazę 200 podmiotów ankietowanych.

Najwięcej osób (49%) oceniło jako średni swój poziom świadomości na temat migracji niepożądanych substancji chemicznych z opakowań do żywności. Dobry poziom świadomości na ten temat zadeklarowało 25% osób, 13% określiło go jako niski, a 10% - jako znikomy. Jedynie 4% stwierdziło, że ich poziom świadomości na temat migracji jest bardzo dobry.

Na pytanie o źródła wiedzy respondentów na temat migracji niepożądanych substancji chemicznych z opakowań do żywności najwięcej osób (29%) wskazało Internet. Niewiele mniej ankietowanych, odpowiednio 27 i 26% osób, wskazało na te-lewizję i studia. Prasę zaznaczyło 12% ankietowanych, a 6% respondentów zaznaczyło również odpowiedź „Inne”.

Na pytanie, czy respondenci kiedykolwiek podczas robienia zakupów pakowanej żywności zastanawiali się nad możliwością migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności, większość osób (54%) odpowiedziało, że nigdy tego nie robiło, a 46% ankietowanych przyznało, iż czasem się nad tym zastanawiało.

Połowa ankietowanych odpowiedziała, że zauważyła kiedyś w kupionym produkcie oznaki migracji substancji chemicznych do żywności. Tyle samo osób wskazało, że nigdy nie zauważyło oznak migracji substancji chemicznych znajdujących się w opakowaniach do żywności w kupionych produktach. Na pytanie o stwierdzenie zauważonych oznak migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności

najwięcej ankietowanych (45%) odpowiedziało, że był to metaliczny posmak (rys. 1). 34% osób zaznaczyło, iż spotkało się ze zmianą barwy produktu żywnościowego, a 12% osób zauważyło pływające drobne części opakowania w produkcie. 6% ankietowanych odpowiedziało, że zauważyło też inne oznaki migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności niż podane. Za przykłady podawali oni najczęściej dziwny posmak. Jedynie 3% ankietowanych zauważyło w kupionym produkcie obce materiały bądź substancje.

Większość ankietowanych odpowiedziała, że nie bądź raczej nie zdecydowałaby się na spożycie produktu z oznakami migracji (odpowiednio 44 i 43% badanych).

Na pytanie, czy materiały pochodzące z recyklingu powinny być stosowane do produkcji opakowań do żywności, większość respondentów (26%) odpowiedziała, że nie widzi w tym nic niepokojącego. 24% osób wskazało, iż materiały pochodzące z recyklingu powinny być stosowane do produkcji opakowań, ale przy zastosowaniu warstwy ochronnej. Według 20% badanych osób takie materiały nie powinny być stosowane do produkcji opakowań do żywności, gdyż mogą one wprowadzać zanieczyszczenia do produktów w nie pakowanych. 17% respondentów udzieliło odpowiedzi, że materiały z recyklingu mogą być stosowane, pod warunkiem że recykling odbywa się w zamkniętym cyklu, natomiast 13% ankietowanych na tak zadane pytanie odpowiedziało „Nie wiem”.

Według respondentów na poziom migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności wpływają: temperatura (17% odpowiedzi), rodzaj żywności (16%), czas składowania żywności (15%), zakres bezpośredniego kontaktu żywności z opakowaniem (14%), a także obecność barier między opakowaniem a żywnością (14%). Na przestrzeganie zasad dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej wskazało 13% ankietowanych, a na stężenie środków chemicznych znajdujących się w materiale opakowaniowym - 10% (rys. 2).

Na pytanie, czy tusz drukarski naniesiony na zewnętrzną warstwę opakowania może migrować do żywności, najwięcej ankietowanych (40%) wskazało odpowiedź „Nie”. Na postawione pytanie nie znało odpowiedzi 35% respondentów, a jedynie 25% osób wskazało, że tusz drukarski naniesiony na zewnętrzną warstwę opakowania może migrować do żywności (rys. 3).

Najwięcej respondentów (35%) stwierdziło, że nie wie, czy zastosowanie bariery ochronnej pozwoli na wyeliminowanie problemu migracji substancji chemicznych z opakowań do żywności (rys. 4). Nieistotnie niższy odsetek respondentów (34%) odpowiedział, że bariera ochronna wyeliminuje problem, natomiast aż 31% osób stwierdziło, że bariera ochronna tego nie zrobi.

Większość ankietowanych (55%) stwierdziła, iż do wyższego poziomu migracji dojdzie w opakowaniu jednostkowym, natomiast mniej liczna grupa (45%) badanych wskazała, iż do większego poziomu migracji dojdzie w opakowaniu gastronomicznym.

Na pytanie, kto ma wpływ na czystość opakowania, najwięcej respondentów (47%) odpowiedziało, że pakujący; znaczna grupa ankietowanych (25%) wskazała również na sprzedawcę. Odpowiednio 12 i 11% osób wskazało na analityka i konsumenta, a 5% ankietowanych zaznaczyło też odpowiedź „Inne”, za przykład podając producenta.

Według aż 86% respondentów migracja substancji chemicznych z opakowań do żywności ma wpływ na jakość i bezpieczeństwo żywności. Według 3% ankietowanych migracja substancji chemicznych nie ma wpływu na jakość i bezpieczeństwo żywności, natomiast 11% respondentów nie wiedziało, czy taki wpływ zachodzi. Ponadto odnotowano, iż 53% ankietowanych określiło jako średni stopień wpływu migracji niepożądanych substancji chemicznych na jakość i bezpieczeństwo żywności, 27% respondentów stwierdziło, że stopień ten jest duży, a 20% - że znikomy.

Przeważająca większość ankietowanych (72%) na pytanie, czy materiał, z jakiego wykonane są akcesoria kuchenne, może mieć wpływ na migrację niepożądanych substancji chemicznych do żywności, odpowiedziała twierdząco (rys. 5). Odpowiedzi przeczącej na to pytanie udzieliło 14% osób, natomiast tyle samo respondentów (14%) przyznało, że nie wie, czy materiał z jakiego wykonane są akcesoria kuchenne, może mieć wpływ na migrację niepożądanych substancji chemicznych do żywności.

4. Zakończenie

Migracja niepożądanych substancji chemicznych z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością jest istotnym problemem w przemyśle spożywczym. Substancje chemiczne migrujące do żywności, oprócz tego, że mają właściwości toksyczne, mogą wpływać na pogorszenie cech sensorycznych żywności. Migracja ma niewątpliwie wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i jakość żywności. Chociaż Unia Europejska nakłada na państwa członkowskie obowiązek badania poziomu migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, do systemu RASFF (Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach) cały czas napływają nowe powiadomienia o stwierdzonych przypadkach migracji. Na podstawie analizy raportów RASFF można stwierdzić, iż w okresie 2002-2012 liczba powiadomień dotyczących przypadków migracji z wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, które nie spełniały wymagań przepisów i mogły zagrażać zdrowiu konsumenta, ciągle wzrastała [Ćwiek-Ludwicka, Stelmach, Półtorak 2007; Raport RASFF 2008; Raport RASFF 2009; Raport RASFF 2010; Raport RASFF 2011; Raport RASFF 2012]. Największa liczba powiadomień dotyczy wyprodukowanych w Chinach wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

Przeprowadzone badanie wykazało, że poziom wiedzy polskich konsumentów na temat migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z opakowań i materiałów w kontakcie z żywnością jest średni. Potwierdzać to może fakt, iż wiele osób nie uznaje za niepokojące zastosowania materiałów z recyklingu do produkcji opakowań do żywności oraz uważa, że tusz naniesiony na zewnętrzną warstwę opakowania nie może migrować do żywności. Większość respondentów dobrze wskazała natomiast czynniki wpływające na poziom migracji i osoby mające wpływ na czystość opakowania. Mimo że ankietowani z grupy osób związanych z naukami o żywności i żywieniu lepiej oceniali swój poziom świadomości, wyniki przeprowadzonego badania potwierdziły, iż poziom ich świadomości nie jest dużo wyższy niż osób niezwiązanych zawodowo czy wykształceniem z tymi naukami.

Literatura

Castle L., 2000, Chemical migration from food packaging, [w:] Food Chemical Safety, CRC Press, Cambridge.
Castle L., 2007, Chemical migration into food: An overview, [w:] Chemical Migration and Food Contact Materials, CRC Press, Cambridge.
Ćwiek-Ludwicka K., 2010, Zagrożenia dla zdrowia związane z migracją substancji z opakowań do żywności, Roczn. PZH, 61(4), s. 341-347.
Ćwiek-Ludwicka K., Stelmach A., Półtorak H., 2007, Bezpieczeństwo wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością w systemie RASFF, Roczn. PZH, 58(4), s. 599-607.
Kolek Z., 2009, Materiały opakowaniowe a bezpieczeństwo żywności, Bromat. Chem. Toksykol., 42(3), s. 469-474.
Pawlicka M., Ćwiek-Ludwicka K., Starski A., Półtorak H., Stelmach A., 2009, Oznaczenie migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych (PAAs) z wyrobów kuchennych przeznaczonych do kontaktu z żywnością, Bromat. Chem. Toksykol., 3, s. 558-563.
Raport RASFF, 2006, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2006, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Raport RASFF, 2008, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2008, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Raport RASFF, 2009, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2009, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Raport RASFF, 2010, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2010, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Raport RASFF, 2011, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2011, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
Raport RASFF, 2012, The Rapid Alert System for Food and Feed. Annual Report 2012, Office for Official Publications of the European Communities, Luxemburg.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ocena poziomu świadomości konsumentów w zakresie migracji niepożądanych substancji chemicznych do żywności z opakowań i materiałów będących w kontakcie z żywnością

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!