PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NWZ Ciechu ws. pozyskania kapitału planowane w 2010 r.

Autor: ISB
31-08-2010 12:37

Spółka chemiczna Ciech chce, aby jeszcze w tym roku akcjonariusze wyrazili zgodę na podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji z prawem poboru lub obligacji zamiennych na akcje, wynika z wtorkowych wypowiedzi przedstawicieli spółki.

"Chcemy, aby walne zgromadzenie w sprawie pozyskania kapitału odbyło się w 2010 roku" - powiedział prezes Ryszard Kunicki na spotkaniu z dziennikarzami. Dodał, że termin emisji będzie zależał od tego, kiedy odbędzie się NWZ, które zajmie się rekomendacją zarządu w sprawie pozyskania kapitału.
"Rozważamy dwie możliwości: emisję akcji z prawem poboru lub emisję obligacji zamiennych na akcje" - uzupełnił prezes.

Według niego, obecnie każdy scenariusz jest możliwy, w zależności od sytuacji rynkowej i kosztów pozyskania kapitału. Podkreślił, że spółka ma już deklaracje Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w sprawie zaangażowania się w długoterminowe finansowanie Ciechu.

Komitet kredytowy EBOR-u wyraził ostatnio wstępną zgodę na udział w projekcie finansowania Ciechu do kwoty 300 mln zł.

Wiceprezes ds. finansowych Ciechu Rafał Rybkowski poinformował, że spółka chce, aby emisja zapewniła długoterminowe finansowanie, które obniży lewarowanie, a także zapewni środki na inwestycje Ciechu.

Na koniec sierpnia zadłużenie spółki wynosi ok. 1,8 mld zł, a na mocy umowy z bankami ma ono zostać obniżone o 400 mln zł do końca I kw. 2011 r. Ze słów Rybkowskiego wynika, że pożądaną w dłuższym terminie wielkością wskaźnika dług netto do EBITDA jest 3,5x wobec obecnych ok. 6,0x.

"Z transakcji, które już sfinalizowaliśmy, uzyskaliśmy ok. 210,7 mln zł" - powiedział też Kunicki. Spółka podała, że najwięcej, ok. 136 mln zł, grupa uzyskała ze sprzedaży akcji PTU.

Przyjęty w sierpniu przez spółkę program restrukturyzacji zakłada uzyskanie efektu finansowego w wysokości 600 mln zł do 2015 r. dzięki m.in. dezinwestycji z aktywów nie związanych z podstawową działalnością, spłacie części zadłużenia oraz zwiększeniu potencjału rozwoju.

W I poł. 2010 roku spółka miała 33,79 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 21,17 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 1950,08 mln zł wobec 1893,48 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!

NA GIEŁDZIE

 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

Ciech SA [CIE]

kurs:

52.18 PLN -0.69 (-1.31%)

Notowania | Analiza technicznaSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP