Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nowe przepisy o paliwach uderzą w branżę farb i klejów

Autor: wnp.pl (PA)
12-08-2016 15:09
Nowe przepisy o paliwach uderzą w branżę farb i klejów
Fot. Shutterstock.com

Ministerstwo Energii przygotowuje rozporządzenie do nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, które obejmie koncesją „benzyny lakowe i przemysłowe” oraz „inne nafty”, wykorzystywane w przemyśle farbiarskim i klejowym - alarmują firmy z tego sektora.

Jak przekonuje Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFiK), powyższe kategorie produktów zostaną objęte koncesją, choć produkty z nich tworzone nie są przeznaczone do celów napędowych czy opałowych, co kłóci się z ideą ustawy.
Zdaniem związku przepisy obejmą firmy o obrocie rocznym do kilku milionów zł, tymczasem wniosek o wydanie koncesji wymaga złożenia zabezpieczenia majątkowego na 10 mln zł. Branża farb i klejów nie ma wątpliwości, że wprowadzenie koncesji na te wyroby będzie wiązało się ze wzrostem kosztów produkcji dla około 40 polskich, mniejszych przedsiębiorstw. Firmy przewidują spadek sprzedaży na poziomie 30-60 proc., a straty z tego tytułu mogą wynieść nawet 50 mln zł. Niektórym grozi bankructwo, a pracę mogą stracić setki osób.

Projekt rozporządzenia ministra energii, do ustawy Prawo energetyczne (po wejściu w życie jej nowelizacji z dnia 22 lipca 2016 r.), ustanowi szczegółowy wykaz paliw ciekłych, wśród których są „benzyny lakowe i przemysłowe” oraz „inne nafty”. Oznacza to, że ich wytwarzanie, magazynowanie lub przeładunek, przesyłanie czy dystrybucja, a także obrót, w tym obrót z zagranicą, będzie wymagać koncesji. Ustawa powstała z myślą o uregulowaniu rynku paliw, natomiast w powyższej kategorii mieszczą się również wyroby, które są przedmiotem produkcji i obrotu (krajowego i międzynarodowego) dokonywanych przez branżę farbiarską i klejową (członków PZPFiK).

Są to nie tylko produkty farbiarskie na bazie rozpuszczalników, ale także same rozpuszczalniki, często używane do czyszczenia, zarówno w dużych firmach i zakładach (np. instalacji) jak i w domach. - Ta branża stanowi promil sprzedaży w obrocie szeroko rozumianego rynku paliw - mówi Janusz Naglik, dyrektor zarządzający PZPFK. - Prawdopodobnie to powód, dla którego nie zauważono skutków ekonomicznych i zagrożeń, jakie niosą dla naszej branży nowe przepisy - dodaje.

PZPFK obawia się objęcia tej kategorii wyrobów obowiązkiem koncesjonowania, w szczególności zaś na wytwarzanie paliw ciekłych oraz ich obrót z zagranicą, w przypadku których to koncesji wymagane jest złożenie zabezpieczenia majątkowego w wysokości 10 mln zł. - W tej sprawie związek złożył pismo do ministra energii, które mamy nadzieję rozpocznie dyskusję na temat wyłączenia grupy benzyn skierowanych do przemysłu farbiarskiego z tych objętych koncesją - mówi Janusz Naglik.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP