PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

NIK wytyka nieprawidłowości przy prywatyzacji w latach 2012-14. Ciech sprzedany za tanio

Autor: wnp.pl (AH)
08-12-2015 10:06 |  aktualizacja: 08-12-2015 10:12
NIK wytyka nieprawidłowości przy prywatyzacji w latach 2012-14. Ciech sprzedany za tanio

Na 15 kontrolowanych projektów prywatyzacyjnych, nie prawidłowości nie stwierdzono w 11 transakcjach. W czterech przypadkach, zdaniem NIK, resort skarbu dopuścił się niegospodarności.

Najwyższa Izba Kontroli wskazuje na nieprawidłowości w procesie prywatyzacji czterech spółek. Zdaniem kontrolerów ich akcje zostały sprzedane po cenach, które nie oddawały faktycznej wartości. Chodzi m.in. o sprzedaż chemicznego koncernu Ciech firmie KI Chemistry. Podobne zarzuty pojawiły się przy prywatyzacji KWB Adamów i ZGH Bolesław.

Najwyższa Izba Kontroli przedstawiła wnioski z badania kontrolnego, obejmującego 15 największych transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez Ministra Skarbu Państwa w latach 2012 - 2014.
Środki uzyskane z tych transakcji stanowiły 91,2% łącznych przychodów z prywatyzacji w tym okresie. Ustalenia kontroli wskazują , że działania prywatyzacyjne realizowane przez Ministra Skarbu Państwa były zgodne misją i celami strategicznymi, ujętymi w dokumentach przedstawionych Radzie Ministrów oraz przyjętymi przez Radę Ministrów strategiami dla wybranych branż gospodarki.

Plany prywatyzacyjne zostały zrealizowane w ujęciu wartościowym w 78%. Niewykonanie planów było spowodowane przyczynami obiektywnymi, w szczególności uzasadnionym odstąpieniem od prywatyzacji sektora węgla kamiennego i wdrażaniem Programu „Inwestycje Polskie”.

Na 15 kontrolowanych projektów prywatyzacyjnych, nie prawidłowości nie stwierdzono w 11 transakcjach.

W czterech przypadkach, zdaniem NIK, Ministerstwo Skarbu Państwa w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych doprowadziło do sprzedaży akcji czterech spółek (za łączną kwotę 1 020,9 mln zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości.

Istotne nieprawidłowości NIK stwierdziła w  procesach prywatyzacyjnych Kopalni Węgla Brunatnego Adamów S.A., Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław S.A., Ciech S.A. oraz spółki Meble Emilia Sp. z o.o.

Sprzedaży spółki Ciech SA dokonano 30 maja 2014 r. Skarb Państwa zbył kontrolny pakiet 37,82% akcji chemicznej firmy. Transakcja odbyła się w trybie odpowiedzi na wezwanie do sprzedaży, wystosowane przez KI Chemistry.

Jak wskazuje NIK, cena zaproponowana w wezwaniu (29,50 zł od akcji) była znacznie niższa od bieżących i rosnących notowań Spółki Ciech SA, która po restrukturyzacji z udziałem Skarbu Państwa właśnie zaczynała odnotowywać dodatnie wyniki. Ponadto cena zaproponowana w wezwaniu nie zawierała premii, jakiej należałoby oczekiwać od podmiotu planującego przejąć pełną kontrolę nad prywatyzowaną spółką. W tym czasie średnia cena akcji Ciechu, sporządzona na podstawie wycen siedmiu biur maklerskich, wynosiła 33 zł.

Jak czytamy w raporcie NIK, fakt, że większość akcjonariuszy nie odpowiedziała na wezwanie, świadczy, że mieli odmienną niż resort opinię nt. wyceny spółki i przyszłych trendów i nie śpieszyli się ze sprzedażą. Ostateczna sprzedaż akcji Ciech SA po cenie 31 zł była, wedle ówczesnych analiz rynkowych, przeprowadzona poniżej rzeczywistej wartości akcji.

KOMENTARZE (17)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP