Nieudana prywatyzacja Odeskich Zakładów Przyportowych

Nieudana prywatyzacja Odeskich Zakładów Przyportowych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Mimo sprzeciwu prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki Fundusz Mienia Państwowego przeprowadził we wtorek przetarg na prywatyzację ponad 99,5 proc. akcji jednej z największych na Ukrainie fabryk chemicznych - Odeskich Zakładów Przyportowych (OZP). Komisja przetargowa nie uznała jednak wyników konkursu.

Przetarg trwał niecałą godzinę i zwyciężyła w nim firma "Nortima", związana z ukraińskimi miliarderami Ihorem Kołomojskim i Ołeksandrem Jarosławskim. Zaproponowała ona za OZP równowartość ponad 591 mln dolarów, czyli niewiele więcej, niż wyniosła cena wywoławcza (470 mln dolarów).

Po ogłoszeniu przez komisję przetargową, że konkurs wygrała "Nortima", ta sama komisja oświadczyła, że nie uznaje jego wyników.

"Komisja uznała cenę zaproponowaną za OZP za zaniżoną" - oświadczył Dmytro Parfenenko, p.o. szef Funduszu Mienia Państwowego. Jak podkreślił, fundusz oczekiwał co najmniej podwojenia ceny wywoławczej.

"Uczestnicy przetargu dopuścili się zmowy" - oświadczyła chwilę później premier Julia Tymoszenko, która wbrew Juszczence popierała prywatyzację OZP.

Prócz "Nortimy" do przetargu przystąpiły: "Azotserwis", należący do kontrolowanego przez rosyjski Gazprom "SIBUR Holdingu", oraz firma "Flora" kojarzona z rosyjskim oligarchą pochodzenia ukraińskiego, Kostiantynem Hryhoryszynem.

Według wcześniejszych doniesień medialnych w przetargu zamierzała uczestniczyć firma Kulczyk Holding. Wraz z rządowym libijskim funduszem Libyan Investment Authority i norweską firmą chemiczną Yara Int. złożyła ona ofertę zakupu od Ukrainy akcji OZP 14 września, jednak nie znalazła się w gronie firm, które ostatecznie przystąpiły do konkursu.

Przetarg na prywatyzację Odeskich Zakładów Przyportowych ukraiński Fundusz Mienia Państwowego ogłosił w połowie lipca. W połowie września prezydent Juszczenko wydał dekret, w którym powołując się na zasady bezpieczeństwa narodowego wstrzymał prywatyzację. Nie zważając na to rząd Tymoszenko postanowił ją przeprowadzić.

OZP jest jednym z największych na Ukrainie producentów amoniaku, mocznika i nawozów sztucznych. Fabryka posiada także zbiorniki amoniaku i jest monopolistą w przeładunku tej substancji.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Nieudana prywatyzacja Odeskich Zakładów Przyportowych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!