Niemcy opracowali nowe biotworzywo

Niemcy opracowali nowe biotworzywo
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Naukowcy z niemieckiego Fraunhofer-Instituts für Chemische Technologie ICT w Pfinztalu opracowali nowy typ biotworzywa - podaje serwis plastech.pl.

Jak poinformowali niemieccy badacze, nowe biotworzywo przeznaczone jest przede wszystkim do produkcji zabawek, a także niektórych akcesoriów biurowych, np. długopisów. Jest trwałe, odporne na wodę, nie posiada w swoim składzie trujących zmiękczaczy i metali ciężkich, które mogą być niebezpieczne dla młodych użytkowników. Zaletą biotworzywa o nazwie Arboform jest przede wszystkim to, że - składając się w całości z surowca odnawialnego - jest niezależne od rynku ropy naftowej, a przy tym przyjazne dla środowiska naturalnego.

Emilia Regina Inone-Kauffmann z ICT wyjaśnia, że przemysł celulozowy rozdziela drewno na trzy części składowe: ligninę, celulozę oraz hemicelulozę. Lignina - jako substancja odpadowa - nie jest jednak wykorzystywana do produkcji papieru. Naukowcy z ICT mieszają ligninę z cienkimi naturalnymi włóknami z drewna, konopi lub lnu oraz z dodatkami naturalnymi takimi jak wosk. W ten sposób powstaje granulat, który można stopić, a następnie wtłoczyć do formy, nadając tworzywu sztucznemu odpowiedni kształt.

Na rynku dostępne są już części samochodowe wykonane z biotworzywa. Do tej pory jednak materiał ten nie nadawał się do produkcji zabawek, gdyż w celu oddzielenia ligniny od włókien celulozowych wykorzystywano substancje zawierające siarkę. Siarka natomiast cechuje się m.in. niezbyt przyjemnym zapachem, produkty ją zawierające nie mogą być więc używane przez dzieci.

Naukowcy z Instytutu Frauenhofera zredukowali w nowym biotworzywie ok. 90 proc. zawartości siarki. Lignina nie zawierająca siarki zazwyczaj jednak rozpuszcza się pod wpływem wody, co nie jest korzystne w przypadku zabawek, które - często wkładane przez dzieci do ust lub zostawiane na deszczu w ogrodzie - nie mogą tak po prostu się rozpuścić. Za pomocą specjalnych dodatków naukowcom udało się jednak zmodyfikować Arboform, żeby był on odporny na działanie wody czy śliny. Inone-Kauffmann podkreśla również, że wynaleziony ekologiczny plastik można powtórnie przetworzyć - badaczom udało się dokonać tego aż dziesięć razy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!