Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nie będzie zwolnień grupowych w Organice-Sarzyna

Autor: WNP.PL (DM)
24-06-2014 20:43
Nie będzie zwolnień grupowych w Organice-Sarzyna
Fot. ZCh Organika-Sarzyna

Zarząd spółki Organika-Sarzyna, będącej częścią Grupy Chemicznej Ciech, poinformował we wtorek o zawarciu porozumienia we wszystkich spornych kwestiach z funkcjonującymi w ramach spółki związkami zawodowymi. Najważniejszym efektem porozumienia jest brak zwolnień grupowych w firmie. Odejść z Sarzyny miało około 90 osób.

Podczas rozmów, strony przyznały, że zainicjowany w 2012 roku plan restrukturyzacji grupy zaczął przynosić efekty w roku 2013 a zaniechanie rozpoczętego procesu skutkowałby spadkiem konkurencyjności spółki, utratą udziałów w rynku, a w konsekwencji mógłby zagrozić jej dalszemu istnieniu. Efektem byłaby konieczność podejmowania dużo bardziej drastycznych decyzji oszczędnościowych.
Podpisany dokument oparty jest na obustronnym kompromisie. Związki zawodowe wycofały się ze sporów zbiorowych i zrezygnowały z dalszych roszczeń płacowych. Jednocześnie zarząd Organiki wycofał się z planowanych zwolnień grupowych, które zostaną zastąpione przez program dobrowolnych odejść.

W efekcie porozumienia Organika Sarzyna wypłaci także pracownikom nagrodę za rok 2013, jako świadczenie zagwarantowane obowiązującymi, wewnętrznymi przepisami prawa pracy.

- Cieszę się, że udało nam się szybko i w partnerski sposób porozumieć. Wszyscy musimy kierować się dobrem spółki, dlatego osiągnięty kompromis jest naszym wspólnym sukcesem - powiedział Jarosław Stecki, prezes zarządu Organiki-Sarzyna.

Co ciekawe do porozumienia doszło właściwie tuż przed rozpoczęciem programu cięcia kosztów. A nastroje w spółce były bojowe.

Na stronie spółki jeszcze wieczorem widniał komunikat, w którym wyjaśniano, że brak działań (m.in. restrukturyzacyjnych) skutkowałby spadkiem konkurencyjności spółki, utratą udziałów w rynku, a w konsekwencji mógłby zagrozić jej dalszemu istnieniu. Efektem byłaby konieczność podejmowania dużo bardziej drastycznych decyzji oszczędnościowych, do czego zarząd Organiki-Sarzyna jest zdeterminowany nie dopuścić.

Obwiniano także związki o niepotrzebne żądania płacowe.

- Związki zawodowe działające w naszej firmie rozpoczęły w moim odczuciu zupełnie nieuzasadniony spór zbiorowy, domagając się podwyżki płac. Mimo że pracujemy nad polepszeniem efektu finansowego naszej działalności, nasza obecna sytuacja absolutnie nie pozwala na wysuwanie żądań płacowych, czego związkowcy powinni być świadomi – powiedział Jarosław Stecki, prezes zarządu Organiki-Sarzyna.

Jednak co najważniejsze spór udało się zażegnać. Co prawda podwyżek nie będzie, ale pozostaną miejsca pracy.

Sarzyna to spółka zależna Ciechu. Nad tym ostatnim od 20 dni ma poprzez KI Chemistry ma Jan Kulczyk.

KOMENTARZE (11)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP