PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Nafta/Chemia 2013: rewolucja łupkowa odmienia sektor chemiczny

Autor: wnp.pl (Adam Sofuł)
04-12-2013 13:46

Polski sektor chemiczny jest dobrej kondycji, ale – podobnie jak inne kraje europejskie – odczuwa skutki łupkowej rewolucji w Stanach Zjednoczonych – twierdzili uczestnicy panelu „Wyzwania dla branży chemicznej” podczas konferencji Nafta Chemia zorganizowanej przez PTWP SA.

Doświadczamy dzisiaj efektów rewolucji łupkowej, która sprawia, że firmy ze Stanów Zjednoczonych mają dużą przewagę kosztową – Powiedział Janusz Wiśniewski, wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, a to jego zdaniem oznacza, że firmy chemiczne w Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej mogą mieć problem z utrzymaniem konkurencyjności.
Branża podlega również innym tendencjom rynkowym. Spowolnienie w krajach Unii Europejskiej i krajach rozwiniętych nie do końca jest rekompensowane przez szybki rozwój np. krajów azjatyckich. – Zwłaszcza jeśli chodzi o chemikalia szybko rozwijające się kraje azjatyckie coraz częściej decydują się na budowę własnych instalacji – podkreślał Marek Mroczkowski, członek rady nadzorczej Grupy Azoty. Mroczkowski dodał jednak, że w przypadku polskiego przemysłu chemicznego te tendencje są łagodzone z jednej strony poprzez stosunkowo korzystny kurs złotego, ale też i poprzez efekty postępów w restrukturyzacji branży.

Stan polskiej chemii jest dobry. Branża produkuje i sprzedaje. Firmy nie muszą ograniczać mocy produkcyjnych z powodu kłopotów ze zbytem swoich produktów. Ba wykorzystanie mocy produkcyjnych, niewiele, bo niewiele, ale jednak wzrosło. – przekonywał Tomasz Zieliński, prezes Polskiej Izby przemysłu Chemicznego.

Zdaniem uczestników panelu nie można jednak lekceważyć efektów łupkowej rewolucji – w Stanach Zjednoczonych chemia stała się motorem reindustrializacji tego kraju – niektóre zakłady zaczynają być przenoszone z Ameryki Południowej z powrotem do USA.

Jakie perspektywy na przyszłość? Zdaniem Marka Mroczkowskiego są trzy determinanty, które należy brać pod uwagę przy tworzeniu planów rozwoju sektora. Po pierwsze to dostęp do surowców, czyli wspomniana już rewolucja łupkowa. Mroczkowski zwrócił jednak uwagę, że impulsem do zmian może być sytuacja na rynku paliw czyli zmniejszenie popytu na benzynę i ropę. W Polsce za część tego spadku odpowiada – zdaniem rafinerii – szara strefa, ale Mroczkowski zwrócił uwagę, że europejską tendencją jest rozwój nowych oszczędzających paliwo technologii i zmniejszanie się popytu na paliwa może być trwałym trendem. Rafinerie staną więc - jego zdaniem wręcz przed koniecznością dalszego przetwarzania produktów. Drugim czynnikiem są odbiorcy. Przemysł musi iść za odbiorcą – podkreślał Mroczkowski. Trzecim czynnikiem są innowacje, na bazie których – jego zdaniem branża powinna budować swoją przewagę konkurencyjną.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 827 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP