PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Na świecie wzrośnie popyt na nawozy

Autor: portalspozywczy.pl
20-05-2010 08:57
Na świecie wzrośnie popyt na nawozy

Obecnie na rynku światowym cena soli potasowej kształtuje się na średnim poziomie 400 USD/t, jednakże część uczestników rynku przewiduje, iż pod koniec roku cena tego surowca wzrośnie do poziomu 450 USD/t.

Międzynarodowe Zrzeszenie Producentów Nawozów (International Fertilizer Industry Association IFA), jak również najwięksi producenci tej grupy środków produkcji oczekują, iż w sezonie 2010/2011 w wyniku prognozowanego ożywienia gospodarki światowej wzrośnie popyt na nawozy, w tym także na nawozy potasowe.
Obecnie na rynku światowym cena soli potasowej kształtuje się na średnim poziomie 400 USD/t, jednakże część uczestników rynku przewiduje, iż pod koniec roku cena tego surowca wzrośnie do poziomu 450 USD/t. Jak podaje Reuters takie założenia przyjął m.in. jeden z największych producentów nawozów potasowych na świecie, spółka Belarusian Potash Company (BPC), która w ubiegły piątek podpisała kontrakt na dostawy 240 tys. t potasu do Wietnamu za łączną sumę 100 mln USD (417 USD/t).

Decydujący wpływ na podaż nawozów potasowych oraz kształtowanie się ich cen na rynku światowym ma koniunktura w rolnictwie, strategie poszczególnych producentów (ograniczona liczba producentów ze względu na silną koncentrację złóż soli potasowych) oraz kursy walut.

Ponadto duże znacznie mają regulacje obowiązujące w różnych regionach świata, zarówno te stymulujące popyt, jak i wpływające na warunki wymiany handlowej. Ta ostatnia grupa regulacji ma szczególnie znacznie, jeżeli dotyczy Kanady, Rosji lub Białorusi, czyli największych producentów tych nawozów.

W tym kontekście duże znacznie może mieć zapowiadane przez rosyjską agencję antymonopolową wprowadzenie cła eksportowego na potas na poziomie 8,5%. Działanie to ma na celu zapobiegnięcie wzrostom cen nawozów potasowych na rynku rosyjskim, poprzez zapewnienie odpowiedniej podaży tego surowca. Jednakże, z informacji Uralkali (największej spółki w Rosji wydobywającej sól potasową oraz produkcją nawozy potasowe) wynika, iż krajowe spółki w pełni zaspokajają potrzeby rosyjskiego rolnictwa, które wykorzystuje jedynie 5-6% produkowanych w kraju nawozów potasowych. Rozważane wprowadzenie ceł eksportowych wpłynęłoby na wzrost cen rosyjskiej soli potasowej oferowanej na rynku światowym przyczyniając się tym samym do wzrostu konkurencyjności surowca pochodzącego z Białorusi, Kanady czy Niemiec. Może również przełożyć się na wzrost średniej ceny transakcji zawieranych na rynku globalnym.

Analizując sytuację spółki Uralkali warto dodać, iż z informacji Reutersa wynika, że w 2009 r. produkcja nawozów potasowych przez tę spółkę spadła do 2,6 mln t wobec 4,8 mln t w 2008 roku. Jednocześnie przedstawiciele spółki zapowiadają wzrost zdolności produkcyjnych z 5,5 mln t obecnie do 7,0 mln t do 2012 roku. Jednakże podobnie jak w roku ubiegłym spółka nadal koncentruje się przede wszystkim na ograniczeniu kosztów wydobycia soli potasowej i produkcji nawozów.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP