Na konsolidację sektora chemicznego stać tylko Azoty z Puław i PGNiG

Na konsolidację sektora chemicznego stać tylko Azoty z Puław i PGNiG
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Analitycy oceniają, że mimo deklarowanego zainteresowania różnych podmiotów konsolidacją firm sektora wielkiej syntezy chemicznej tylko dwa krajowe podmioty na to stać.

Szef resortu Skarbu Państwa Aleksander Grad zapowiedział, że w przyszłym roku będzie chciał dokończyć prywatyzację Azotów Tarnów. Do końca 2010 roku cały sektor chemiczny ma być sprywatyzowany. Sposobem na prywatyzację, jak i jednym z jej efektów może być konsolidacja krajowych spółek chemicznych - pisze "Gazeta Prawna".

- PGNiG, Ciech czy Anwil powinny aktywniej angażować się konsolidacje chemii. W przypadku tej ostatniej spółki to myślę, że PKN Orlen powinien ją upublicznić zyskując kapitał właśnie na akwizycje - mówi Aleksander Grad.

"Gazeta Prawna" zapytała analityków, które z największych krajowych firm chemicznych mają szansę odegrać rolę konsolidatorów oraz które na to stać.

- Azoty Puławy i Tarnów mają podobne produkty, i to prawdopodobnie ta para najlepiej by ze sobą współgrała, jeśli poprzez konsolidację mielibyśmy uzyskać wzmocnienie - mówi Kamil Kliszcz, analityk DI BRE Banku.

Zastrzega jednak, że takie połączenie wiązałoby się ze znaczną redukcją zatrudnienia w Tarnowie.

Za konsolidacją puławskich i tarnowskich Azotów przemawia również strona finansowa.

- Zakłady Azotowe Puławy mają dużą ilość gotówki i wyrażają chęć przejmowania, więc jest to najpoważniejszy kandydat na konsolidatora - mówi Ludomir Zalewski z DM PKO BP.

- Kolejnym kandydatem na konsolidatora jest właśnie Ciech, z tym że spółka jest teraz mocno zadłużona, więc miałaby kłopoty z zebraniem pieniędzy - ocenia Ludomir Zalewski.

Rozwiązaniem dla Ciechu byłaby emisja akcji zapewniająca środki na akwizycje. Takie plany przedstawiał niedawno Mirosław Kochalski, prezes spółki, jednak w ostatnich dniach podał się do dymisji. Z finansowego punktu widzenia na konsolidację stać też PGNiG.

- Spółka na pewno ma olbrzymie zasoby gotówki i gdyby chciał, to pewnie mógłby przejąć całą chemię. Pytanie, czy spółka będzie realizowała strategię wejścia w sektor chemiczny - uważa Ludomir Zalewski.

Za scenariuszem, w którym PGNiG odegrałby ważną rolę w konsolidacji branży chemicznej, przemawiają sygnały ze strony spółki i Ministerstwa Skarbu - pisze "Gazeta Prawna".

Wymieniany jako potencjalny konsolidator Anwil z Grupy Orlen jak ma najtrudniejszą pozycję startową. Jak podkreślają analitycy, na razie płocki koncern nie ma jeszcze sprecyzowanych planów co do przyszłości włocławskiej firmy i jej roli w grupie.

- Sam Anwil prawdopodobnie chciałby być konsolidatorem. Mógłby też znaleźć finansowanie, np. poprzez emisję akcji. Ale decyzji Orlenu w tej sprawie nie ma - podkreśla Kamil Kliszcz.

Analitycy są zgodni co do tego, że kluczową kwestią w kształcie konsolidacji branży chemicznej jest postawa Skarbu Państwa.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Na konsolidację sektora chemicznego stać tylko Azoty z Puław i PGNiG

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!