MSP: Nafta Polska w likwidacji

MSP: Nafta Polska w likwidacji
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Nafty Polskiej, która odpowiadała m.in. za prywatyzację pierwszej grupy chemicznej, podjęło uchwałę o rozwiązaniu spółki i przeprowadzeniu jej likwidacji - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu skarbu Maciej Wewiór.

"1 stycznia 2010 roku odbyło się walne zgromadzenie akcjonariuszy Nafty Polskiej, które otworzyło proces likwidacji tej spółki. Likwidatorem Nafty Polskiej został jej były członek zarządu Wiesław Skwarko. Pozostali członkowie zarządu złożyli rezygnację" - podkreślił rzecznik MSP.

Dodał, że cały proces odbywa się zgodnie z zapisami kodeksu spółek handlowych i jest realizacją zapowiedzi ministra skarbu Aleksandra Grada. "Spodziewamy się jego zakończenia w 2011 roku" - powiedział.

Rzecznik MSP zaznaczył, że spółka nadzorowała część firm z sektora paliwowego i chemicznego. Dodał, że w lipcu ub. r. Nafta Polska przekazała akcje, które miała w Orlenie i Lotosie na rzecz Skarbu Państwa, a rok wcześniej w grudniu - walory Operatora Logistycznego Paliw Płynnych.

Nafta Polska odpowiadała również za przeprowadzenie procesu prywatyzacji pierwszej grupy chemicznej, który - jak podkreślił rzecznik MSP - jest zaawansowany. W połowie grudnia 2009 r. do Nafty Polskiej wpłynęły oferty na zakup akcji wszystkich trzech spółek - ZA Tarnów, ZA Kędzierzyn i Ciech - wchodzących w skład pierwszej grupy chemicznej. Wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz mówił wówczas PAP, że w styczniu powinny być znane wyniki analizy, prowadzonej przez Naftę Polską i jej doradców.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

Wewiór zaznaczył, że prywatyzację drugiej grupy chemicznej, w skład której wchodzą Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy, przeprowadzi resort skarbu.

Założycielem Nafty Polskiej oraz właścicielem 100 proc. jej akcji jest Skarb Państwa. Podstawowym zadaniem spółki była realizacja rządowych programów restrukturyzacji i prywatyzacji sektora Wielkiej Syntezy Chemicznej oraz sektora naftowego, przyjętych przez rząd w listopadzie 2003 r.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP: Nafta Polska w likwidacji

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!