MSP liczy, że na porozumienie z PCC ws. prywatyzacji I grupy chemicznej

MSP liczy, że na porozumienie z PCC ws. prywatyzacji I grupy chemicznej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Resort skarbu liczy na to, że ostateczna oferta niemieckiej grupy spółek chemicznych PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn będzie na tyle dobra, by osiągnąć porozumienie - powiedział w środę wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Pod koniec marca Nafta Polska przedłużyła do 12 kwietnia wyłączność negocjacyjną dla PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn.

Zakłady te oraz spółka Ciech wchodzą w skład tzw. pierwszej grupy chemicznej, którą MSP chce sprywatyzować w tym roku. Nafta Polska, odpowiedzialna za proces prywatyzacji tych spółek, prowadziła od 4 lutego br. do 22 marca z PCC wyłączne negocjacje w sprawie sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Przedmiotem negocjacji były głównie cena za akcje, struktura transakcji oraz warunki umów sprzedaży akcji.

Prywatyzacja Ciechu, w którym uczestniczy trzech inwestorów, ma być kontynuowana po osiągnięciu porozumienia spółki z bankami o finansowaniu grupy.

"Między Ciechem a bankami toczą się negocjacje dotyczące kilku punktów. Ciągle nie ma porozumienia. Banki dyskutują o tym na swoich komitetach kredytowych. Liczymy na to, że po świętach będziemy mieć umowę, a to oznacza powrót do kwestii prywatyzacji, czyli ponowienia ofert w sprawie Ciechu" - powiedział w środę dziennikarzom wiceminister skarbu.

Pod koniec lutego prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że grupa uzgodniła z bankami warunki restrukturyzacji zadłużenia sięgającego 1,2 mld zł, ale jeszcze czeka na zatwierdzenie porozumienia przez komitety kredytowe banków.

W połowie grudnia 2009 r. do Nafty Polskiej wpłynęły oferty na zakup akcji wszystkich trzech spółek, wchodzących w skład pierwszej grupy chemicznej. Resort skarbu nie podał żadnych szczegółów, nawet informacji o tym, ile ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA.

O prywatyzacji I grupy chemicznej portal wnp.pl informuje na bieżąco. Czytaj więcej: Prywatyzacja ZAT i ZAK odroczona o trzy tygodnie?

W prywatyzowanych zakładach chemicznych wciąż nie ma pakietu socjalnego

ZAK, Azoty Tarnów i Ciech warto sprzedać choćby za złotówkę
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP liczy, że na porozumienie z PCC ws. prywatyzacji I grupy chemicznej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!