MSP dalej chce prywatyzować polską chemię

MSP dalej chce prywatyzować polską chemię
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koncepcja prywatyzacji to podstawowy proces wobec polskiej chemii, który chcemy w najbliższym czasie realizować, ale będziemy czekać na dobry moment - powiedział w piątek w Kędzierzynie podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa Adam Leszkiewicz.

Minister dodał, że przez najbliższe tygodnie finalizowany będzie proces konsolidacji Zakładów Azotowych Tarnów z Zakładami Azotowymi Kędzierzyn. "Realizujemy ten proces. Przez najbliższe tygodnie - pewnie do końca roku - będziemy mieli do czynienia z kończeniem procesu konsolidacji w grupę dwóch podmiotów - ZAK i ZAT. Prywatyzacji nie "odpuszczamy", ale będziemy szukać dobrego momentu do tego" - wyjaśnił Leszkiewicz.

Zapowiedział, że MSP jest zdeterminowane, by powrócić do koncepcji prywatyzacji, ale nastąpi to dopiero po konsolidacji Tarnowa i Kędzierzyna oraz po zakończeniu procesu likwidacji Nafty Polskiej, w ramach którego MSP - na początku 2011 - przejmie akcje, którymi dzisiaj Nafta dysponuje w ZAT i ZAK.

Zdaniem Leszkiewicza stworzy to nową strukturę w akcjonariacie. "W Tarnowie kontrolę będzie miał Skarb Państwa, w Kędzierzynie - Tarnów, a my będziemy prawie 50 proc. akcjonariuszem. Po zakończeniu tych procesów - jeśli warunki rynkowe na to pozwolą - to SP jest zdeterminowany, żeby powrócić do koncepcji prywatyzacji" - oświadczył.

Minister podkreślił, że prywatyzacja jest kierunkiem, który MSP obrało wobec swoich akcji w spółkach chemicznych. Dodał, że ministerstwo będzie uważnie monitorować sytuację w Tarnowie i Kędzierzynie. "Decyzja kiedy taki proces (prywatyzacji) rozpocząć formalnie, będzie zależała od tego, co się będzie działo w przyszłości. Dzisiaj mówimy ostrożnie o tym, że sytuacja finansowa się poprawia, ale pewności nie ma, że najbliższe miesiące tę tendencję utrwalą czy też rozwiną. Jeśli będzie dalej tak jak w tej chwili, to będą stworzone warunki, żeby decyzje prywatyzacyjne podejmować" - zaznaczył.

W ocenie Leszkiewicza ostatnie miesiące pozwalają z optymizmem patrzeć na sytuację firm chemicznych. "Ostatnie dwa lata, a zwłaszcza druga połowa 2009 r. to był czas, którego byśmy sobie nie życzyli - nie tylko w odniesieniu do chemii, ale także do innych branż. Dzisiaj udało się chyba ten trudny okres przetrwać. Patrzymy na polepszające się wyniki finansowe w spółkach chemicznych, zwiększa się zainteresowanie inwestorów" - ocenił.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: MSP dalej chce prywatyzować polską chemię

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!