Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Milony z NCBiR na innowacje Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
08-09-2016 10:13
Milony z NCBiR na innowacje Grupy Azoty
Fot. mat. pras.

Grupa Azoty w ramach pierwszego konkursu innowacyjnych projektów w przemyśle chemicznym Innochem realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju otrzymała dofinansowanie finansowe w kwocie 12,5 mln zł dla czterech realizowanych projektów.

Łączne nakłady kwalifikowane na te projekty wynoszą 24,3 mln zł. Badawczym celem tych projektów jest poszerzenie portfolio produktów Grupy Azoty o innowacyjne formuły nawozów i produktów chemicznych oraz usprawnienia procesowe.
- Nasze zwycięskie projekty pokazują, że nie tylko deklarujemy chęć zaangażowania się w rozwój innowacyjności Grupy Azoty, ale już to realnie czynimy. Po fazie badawczej i wdrożeniowej, będziemy komercjalizować pracę i wiedzę ludzi, którzy przygotowali wnioski na tyle ciekawe, że uzyskały one uznanie oraz dofinansowanie ze strony Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Siłę Grupy Azoty stanowią właśnie tacy pracownicy – komentuje Mariusz Bober, prezes zarządu Grupy Azoty i Grupy Azoty Puławy.

Dwa ze zwycięskich projektów są realizowane w Grupie Azoty Kędzierzyn.

- Cieszymy się, że oba wnioski zostały przyjęte w ramach programu Innochem, dzięki czemu nasza spółka będzie zajmować się tworzeniem nawozów nowej generacji oraz przyjaznych środowisku naturalnemu. Chcemy, aby ekologiczne i w pełni biodegradowalne nawozy stanowiły naszą specjalizację i wzbogaciły portfolio  – mówi prezes zarządu Grupy Azoty ZAK S.A. Mateusz Gramza.

Celem pierwszego z nich jest opracowanie wytwarzania nowych form fizycznych nawozów lub dodatków i formuł nawozowych o wydłużonym okresie wydzielania składników do gleby i zawierających mikroelementy z grupy pierwiastków cynk, miedź, mangan, bor, molibden, żelazo. Plan zakłada, że nawozy nowej generacji znajdą się w ofercie w roku 2022. Koszt projektu wynosi 11,6 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 5,7 mln zł.

Celem drugiego Kędzierzyńskiego projektu jest otrzymanie innowacyjnego nawozu poprzez opracowanie technologii biodegradowalnego czynnika oraz metody łączenia mikroelementów. Nowy produkt odpowie na potrzeby producentów rolnych związane z koniecznością ograniczenia ilości aplikowanego azotu, zwiększeniem efektywności działania nawozu poprzez polepszenie wchłaniania substancji odżywczych, ograniczenie kosztów i czasu wykonywania zabiegów nawożenia. Koszt projektu wynosi 7,2 mln zł przy dofinansowaniu na poziomie 3,5 mln zł.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 934 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP