Miller: redukcja CO2 to trudne zadanie dla Polski

Miller: redukcja CO2 to trudne zadanie dla Polski
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Osiągnięcie założonych ram unijnej polityki klimatycznej po roku 2020 to dla Polski zadanie bardzo trudne, "na granicy wykonalności" - uważa lider SLD, b. premier Leszek Miller.

Jak ustalono w nocy z czwartku na piątek podczas szczytu w Brukseli, Unia Europejska ograniczy emisje CO2 o co najmniej 40 proc. do 2030 r. względem roku 1990. Mniej zamożne kraje UE, w tym Polska, mają być mniej obciążone kosztami ambitnej polityki klimatycznej.

Pytany w piątek o te założenia Miller zastrzegł na konferencji prasowej w Białymstoku, że nie jest znany jeszcze końcowy dokument. Jak mówił, to bardzo ważne, bo "omówienia prasowe to jedno, a zawartość dokumentów unijnych, to drugie". "Zwykle diabeł tkwi w szczegółach i chcielibyśmy te szczegóły poznać" - powiedział.

"Wydaje się, że utrzymanie celu, jakim jest zredukowanie emisji CO2 o 40 proc. do roku 2030 i wzrost energii odnawialnej do 27 proc., to są bardzo trudne zadania dla naszego kraju, na granicy wykonalności" - ocenił Miller.

Mówił dziennikarzom, że jeśli rzeczywiście należałoby tak wysoko redukować emisję CO2, to Polsce - gdzie 80 proc. produkcji energii opartej jest na węglu - są potrzebne "ogromne środki i ogromna determinacja, żeby zastępować węgiel chociażby odnawialnymi źródłami energii".

Lider SLD powiedział, że odnawialne źródła energii (OZE) stanowią w Polsce zaledwie 12 proc., więc dojście do poziomu 27 proc. będzie bardzo trudnym zadaniem. Mówił, że dopiero w tym roku pojawił się w Sejmie projekt ustawy o OZE. "Jeżeli zostanie przyjęty, to wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku" - dodał.

Porozumienie z Brukseli przewiduje, że udział energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii elektrycznej w UE wyniesie co najmniej 27 proc. w 2030 r. Cel ten będzie wiążący na poziomie całej Unii, ale nie dla poszczególnych państw członkowskich. Obecnie udział energii odnawialnej to ok. 14 proc.

Mniej zamożne kraje UE - wśród nich Polska - będą mogły przekazywać darmowe pozwolenia na emisję CO2 elektrowniom do 2030 r. O taki zapis walczyła premier Ewa Kopacz. Bez takiej klauzuli byłby trudno powstrzymać podwyżkę cen energii elektrycznej w Polsce. Według źródeł dyplomatycznych, Polska energetyka będzie mogła otrzymać pulę darmowych uprawnień o wartości 31 mld złotych.

Najmniej zamożne państwa UE podzielą się też środkami ze specjalnej rezerwy utworzonej z 2 proc. pozwoleń na emisję. Według nieoficjalnych wyliczeń przekazanych przez źródła dyplomatyczne, oznacza to, że Polska otrzyma do 2030 r. ok. 7,5 mld zł na modernizację naszej energetyki.

Wprawdzie w dokumencie końcowym pozostał zapis, że w zarządzanie tymi funduszami zaangażowany ma być Europejski Bank Inwestycyjny, ale - według dyplomatów - nie będzie przeszkód, żeby za te pieniądze Polska unowocześniała swe elektrownie węglowe.

Leszek Miller uważa jednak, że będą to pieniądze nie dla Polski, a dla wszystkich państw członkowskich, więc dla Polski przypadnie z tego "jakaś mała kwota". "Gdyby tak było, to są to środki zdecydowanie niewystarczające" - mówił zaznaczając jednak, że aby móc się wypowiedzieć kompetentnie, trzeba poznać cały dokument porozumienia.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Miller: redukcja CO2 to trudne zadanie dla Polski

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!