PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Mija 30 lat od największej w historii katastrofy chemicznej

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
03-12-2014 12:05
Mija 30 lat od największej w historii katastrofy chemicznej

Bezpośrednią przyczyną katastrofy było przedostanie się przez nieszczelny zawór wody do zbiornika z izocyjanianem metylu.

Fot. J budissin/wikimedia, licencja Creative Commons

W nocy z 2 na 3 grudnia 1984 r. wyciek izocyjanianu metylu z zakładów pestycydów należących do firmy Union Carbide zabił ok. 20 tys. mieszkańców indyjskiego miasta Bhopal. To największa katastrofa przemysłowa w historii globu.

Liczący około 1,5 mln mieszkańców Bhopal to stolica stanu Madhya Pradesh. Położone w centrum Indii miasto od początku miało silnie przemysłowy charakter. Co prawda w okolicy nie brakowało światowej klasy zabytków, takich jak jaskinie Bhimbetka z naskalnymi rysunkami sprzeda 12 tys. lat czy słynnej stupy Sanchi cesarza Ashoki, ale ton rozwojowi miastu nadawał przemysł, a nie turystyka.
Być może skutki wycieku byłyby mniejsze, gdyby nie to, że zbudowane w 1969 roku zakłady były otoczone przez liczne budynki mieszkalne. Co prawda władze miasta próbowały wymóc na Union Carbide przeniesienie zakładów poza miasto, jednak firma nie chciała się na to zgodzić tłumacząc się wzrostem kosztów produkcji, związanym chociażby z koniecznością dowozu pracowników.

Eksplozja

Do katastrofy doszło wczesnym rankiem 3 grudnia. To wtedy eksplodował zbiornik zawierający około 43 tony izocyjanianu metylu. Cięższy od powietrza gaz, ścieląc się po ziemi rozprzestrzenił się po okolicach zakładu. A te były wówczas bardzo gęsto zamieszkane. Dziś, dwie dekady po tragedii, wydaje się, że mechanizm katastrofy jest już dobrze znany.

Bezpośrednią przyczyną katastrofy było przedostanie się przez nieszczelny zawór wody do zbiornika z izocyjanianem metylu. Spowodowało to reakcję, której następstwem był wzrost ciśnienia i temperatury w zbiorniku. Efektem tego była potężna eksplozja i wydostanie się duszących oparów gazu na zewnątrz. Co więcej wskutek reakcji z atmosferą powstały także inne śmiertelnie trujące gazy, jak cyjanowodór i fosgen. O skali zagrożenia niech świadczy to, że na zewnątrz wydostały się 43 tony związku. Tymczasem jako dawkę śmiertelną uważa się że wystarczy około 49,7 mg związku w m3.

Śmiertelna trucizna zaczęła przenikać do domów w pobliżu zakładu. Nie od razu podniesiono alarm, a później dość szybko wyłączono go, by „nie wywoływać paniki”.

Skutki były przerażające. Tysiące zabitych, dziesiątki tysięcy trwale okaleczonych. Zresztą o liczbę ofiar trwają spory do dzisiaj. Według samego Union Carbide w wyniku katastrofy zmarło 3,8 tys. osób, 40 tys. było niezdolnych do pracy całkowicie, a niespełna 3 tys. częściowo. Jednak niezależni badacze w siedem lat po katastrofie wyliczyli, że narażonych na oddziaływanie gazu było ponad pół miliona ludzi, zmarło 15-20 tysięcy, kilkadziesiąt tysięcy doznało trwałego uszczerbku na zdrowiu. Zresztą skutki katastrofy są widoczne do dzisiaj. W Bhopalu częściej niż w innych miastach występują nowotwory, choroby genetyczne. Wyższa od średniej jest liczba niedonoszonych ciąż.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP