XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Mesko zajmie się likwidacją bomby ekologicznej w Pionkach

Mesko zajmie się likwidacją bomby ekologicznej w Pionkach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Spółka Mesko z Skarżyska-Kamiennej zajmie się likwidacją bomby ekologicznej w postaci ponad 670 ton nitrocelulozy składowanej na terenie dawnych Zakładów Tworzyw Sztucznych „Pronit” w Pionkach (woj. mazowieckie). Prace mają się zakończyć w 2019 r.

Mesko złożyło najtańszą ofertę w przetargu ogłoszonym przez Urząd Miasta Pionki. Za likwidację składowiska nitrocelulozy firma otrzyma 7,4 mln zł. 80 proc. kosztów ma pokryć NFOŚiGW. Resztę zapłaci miasto.

Jak powiedziała PAP zastępca burmistrza Pionek Jolanta Sarnecka-Buczek, w przyszłym tygodniu ma być w tej sprawie podpisana umowa. Przedmiotem umowy jest likwidacja bomby ekologicznej na terenie b. "Pronitu". Prace polegać będą m.in. na wydobyciu, przewozie i unieszkodliwieniu odpadów stanowiących wycofany z użytku materiał wybuchowy. Teren ma być oczyszczony z odpadów do końca sierpnia 2019 r.

W 2011 i 2012 r. na terenie zakładu w Pionkach w wyniku wybuchu niebezpiecznych materiałów zginęły trzy osoby. Wtedy miasto otrzymało na utylizację wykrytych wówczas 240 ton niebezpiecznych odpadów 3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego FOŚiGW. W trakcie prac znaleziono kolejnych kilkaset ton nitrocelulozy.

Sprawą znaleziska niebezpiecznych materiałów w Pionkach zajmowała się prokuratura w Radomiu. W grudniu 2015 r. po doniesieniu złożonym przez burmistrza miasta, prokurator wszczął śledztwo w sprawie zgromadzenia bez wymaganego zezwolenia i pozostawienia w miejscu do tego nieprzeznaczonym materiałów wybuchowych w postaci nitrocelulozy. Śledztwo umorzono w związku z niewykryciem sprawców. Nie udało się ustalić, kto jest odpowiedzialny za zgromadzenie niebezpiecznych materiałów na terenie fabryki i czy ktoś zrobił to celowo.

Zakłady Tworzyw Sztucznych Pronit-Pionki (ZTS Pronit) wywodzą się z powstałej w 1923 r. Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących (PWPiMK). Początkowo Państwowa Wytwórnia Prochu produkowała głównie materiały wybuchowe na potrzeby polskiej armii. Po II wojnie światowej zakład rozszerzył asortyment. Rozpoczęto produkcję tworzyw sztucznych, klejów i polichlorku winylu. Utworzono też tłocznię płyt gramofonowych. W 2000 r. sąd ogłosił upadłość zakładu, powołano syndyka masy upadłościowej, pracę straciło ok. 1,5 tys. osób.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Mesko zajmie się likwidacją bomby ekologicznej w Pionkach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!