Materiały przyszłości mogą powstawać w Świerku

Materiały przyszłości mogą powstawać w Świerku
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W ciągu roku naukowcy z NCBJ - razem z kolegami z Francji i Finlandii - chcą przygotować projekt centrum opracowującego nowe typy materiałów, m.in. na potrzeby chemii i przemysłu jądrowego.

  • Naukowcy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, razem z kolegami z Francji i Finlandii, przygotowują projekt centrum opracowującego nowe typy materiałów, m.in. na potrzeby chemii i przemysłu jądrowego.
  • Utworzyli konsorcjum NOMATEN. Na opracowanie projektu mają rok. Jeśli ich pomysł otrzyma dofinansowanie z UE, placówka powstanie w Świerku.

Badacze z NCBJ oraz partnerzy z francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej i Energii Alternatywnych (CEA) i fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT utworzyli konsorcjum NOMATEN. Partnerem konsorcjum jest także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) - jako potencjalna jednostka współfinansująca projekt - poinformowało NCBJ w przesłanym PAP w piątek komunikacie.

Konsorcjum bierze udział w konkursie Teaming for Excelence w ramach programu badań i innowacji UE Horyzont 2020. Konkurs jest dwuetapowy.

NOMATEN znalazł się wśród zwycięzców pierwszego, krajowego etapu konkursu. Od 1 września konsorcjum ma 12 miesięcy na przygotowanie szczegółowego biznesplanu stworzenia i działania Centrum Doskonałości Materiałów Funkcjonalnych dla Przemysłu i Medycyny. Na ten cel otrzymuje środki z UE.

Jeśli projekt zyska uznanie na poziomie europejskim, to w Świerku powstanie Centrum Doskonałości opracowujące nowe materiały na potrzeby medycyny, chemii, przemysłu jądrowego i zaawansowanych technologii.

Supermateriały odporne na wszystko


"Chcemy, by w Centrum Doskonałości NOMATEN były badane nowe materiały odporne na ekstremalne warunki pracy" - wyjaśnia, cytowany w komunikacie, dyrektor Departamentu Fizyki Materiałów NCBJ i koordynator projektu prof. Jacek Jagielski. Jak tłumaczy, tego typu materiały potrzebne są inżynierom do konstrukcji reaktorów jądrowych nowych generacji i reaktorów termojądrowych. Powinny cechować się wytrzymałością oraz odpornością na temperaturę, korozję i promieniowanie. Nowe typy materiałów potrzebne są też w wielu innych gałęziach przemysłu, m.in. w przemyśle lotniczym, kosmicznym, elektronicznym i chemicznym.

"W naszym Centrum będziemy w stanie zaprojektować materiały o własnościach, które można będzie w wiarygodny sposób przewidzieć w okresie eksploatacji instalacji. W przypadku instalacji jądrowych okres ten może sięgać sześćdziesięciu, a nawet stu lat" - dodaje prof. Jagielski.

Zwraca uwagę, że wiele ważnych z gospodarczego punktu widzenia procesów chemicznych wymaga temperatur powyżej 500 stopni Celsjusza. W takich temperaturach pozyskuje się m.in. paliwo wodorowe i produkuje paliwa płynne oparte na węglu i wodorze. "Podwyższenie temperatury pracy instalacji otwiera nowe możliwości syntezy. Trudno przecenić znaczenie gospodarcze i ekologiczne rozwoju podobnych technologii. Wszystkie one wymagają linii produkcyjnych zbudowanych z materiałów o specjalnych właściwościach, które ma badać i opracowywać Centrum Doskonałości NOMATEN. Z tego powodu spore zainteresowanie naszym projektem wykazują polscy potentaci chemiczni" - mówi.

Podkreśla, że projekt jest bezpośrednio związany zarówno z Polskim Programem Energetyki Jądrowej, jak i z programem budowy reaktorów wysokotemperaturowych chłodzonych gazem, tzw. HTGR. "Dość powiedzieć, że wdrożenie tej technologii w Polsce pozwoliłoby na zmniejszenie importu gazu o ok. 25 proc." - zauważa koordynator projektu.

Podział obowiązków


W czwartek i piątek w Świerku odbyło się pierwsze spotkanie konsorcjum NOMATEN. W jego trakcie poparcie dla projektu i uznanie jego znaczenie dla gospodarki wyraził dyrektor Departamentu Energii Jądrowej Ministerstwa Energii Józef Sobolewski - podano w komunikacie

Francuskie CEA odgrywa w Europie kluczową rolę w badaniach, rozwoju i innowacji w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa, energii jądrowej, badań technologicznych dla przemysłu. Główne zadania CEA podczas przygotowań projektu NOMATEN to opracowanie długoterminowej strategii, zaproponowanie mechanizmów finansowania oraz audyt poszczególnych zadań.

Z kolei fińskie Centrum Badań Technicznych VTT jest największą publiczną organizacją wspierającą badania w Europie Północnej. VTT będzie odpowiedzialne za przygotowanie modelu organizacyjnego oraz międzynarodowego planu marketingowego. Specjaliści VTT przygotują także propozycje polityki transferu technologii i dostępu do potencjału badawczego Centrum NOMATEN
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Materiały przyszłości mogą powstawać w Świerku

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!