PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

List intencyjny KGHM i Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (DM)
16-01-2014 14:17

W czwartek 16 stycznia zarządy KGHM i Grupy Azoty podpisały list intencyjny określający ogólne zasady dotyczące ewentualnego podejmowania wspólnych przedsięwzięć gospodarczych. Dokument dotyczy zakresu współpracy surowcowej obu spółek.

List określa zasady współpracy w następujących obszarach działalności: przerób fosfogipsów, poszukiwanie złóż soli potasowej na rynkach obcych, pozyskanie dostępu do źródeł gazu ziemnego, budowa elektrowni poligeneracyjnej oraz poszukiwanie i wydobycie fosforytów.
Zgodnie z nim obie spółki przewidują, że współpraca nie jest oparta o zasadę wyłączności i może przybrać jedną z następujących form:
- współpracy handlowej i operacyjnej opartej o szczegółowe umowy pomiędzy stronami lub podmiotami wchodzącymi w skład poszczególnych grup kapitałowych stron i ich ewentualnymi partnerami, lub
- tworzenie spółek typu joint venture z udziałem stron lub podmiotów wchodzących w skład poszczególnych grup kapitałowych stron i ich ewentualnych partnerów, z zastrzeżeniem, że strony mogą podjąć decyzję o realizacji określonych działań poprzez odrębną spółkę, której jedynym wspólnikiem będzie spółka joint venture.

Prezesi obu spółek deklarowali już wcześniej chęć rozbudowy zaplecza surowcowego obu potentatów. KGHM bardziej zależało na rudach metali, Grupie Azoty na surowcach chemicznych. W obu przypadkach powód jest ten sam własne zasoby dają rękojmię dostaw surowca po korzystnych cenach.

Prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski wielokrotnie mówił o potrzebie posiadania przez naszego potentata chemicznego silnego zaplecza surowcowego. Łatwiej zrobić to w przypadku soli potasowych, surowców fosforowych, soli kamiennej niż np. gazu.

Także prezes KGHM Herbert Wirth zapewniał, że kompetencje KGHM są tak duże, iż uczestnictwo spółki w projektach poszukiwawczych jest logiczne.

Wydaje się, że obecnie najbardziej prawdopodobnym pierwszym celem wspólnego przedsięwzięcia mogłyby być złoża polihalitu tj. siarczanu potasowo-magnezowo-wapniowego, który może stanowić źródło potasu w produkcji nawozów wieloskładnikowych.

Zgodnie z zakładanym zakresem i harmonogramem dalszej realizacji tego projektu, do najważniejszych zadań należeć będzie uzgodnienie szczegółowych warunków umowy inwestycyjnej, na podstawie której partnerzy przedsięwzięcia zamierzają powołać spółkę celową oraz ustalenie zasad zakupu surowców od tej spółki. Partnerzy wystąpią w tym celu o uzyskanie zgód korporacyjnych oraz zgody antymonopolowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na jej powołanie.

Jednak z otrzymaniem potrzebnych zgód nie powinno być kłopotów. Podjęcie działań zmierzających do budowy zaplecza surowcowego jest zgodne ze strategią Grupy Azoty zakładającą dywersyfikację surowcową i stanowi jeden z elementów dostępu do własnych zasobów surowcowych.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP