Licencje chemiczne pod nadzorem

Licencje chemiczne pod nadzorem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jeszcze do niedawna zakłady chemiczne nie miały większych kłopotów z zakupem licencji na produkcję przeróżnych substancji chemicznych. Te czasy powoli jednak się kończą, a chemiczne koncerny coraz bardziej strzegą swoich licencji.

- To zupełnie nowy trend w branży chemicznej na świecie - przyznaje w "Parkiecie" Krzysztof Lewicki, były prezes Zakładów Azotowych Puławy. - Jeszcze kilka lat temu spokojnie można było nabywać różnego rodzaju technologie, ale teraz trudno jest kupić na przykład technologię produkcji kaprolaktamu - dodaje menedżer. Podobnie jest, jego zdaniem, choćby w produkcji innego specyficznego związku chemicznego, jakim jest melamina.

Wspomnianą tendencję na światowym rynku zapoczątkowały wielkie zachodnie koncerny chemiczne. - Ten proces zdejmowania z rynku dostępu do nowoczesnych technologii pozwala aktualnym posiadaczom takich technologii budować nowe elementy przewagi konkurencyjnej - wyjaśnia były szef puławskiej firmy.

Przedstawiciele Zakładów Chemicznych Police deklarują, że w dziedzinie pozyskiwania licencji na produkcję ich firma nie spotkała się na razie z żadnymi utrudnieniami.

Według nich w przypadkach modernizowania instalacji albo wprowadzania jakichkolwiek nowości technologicznych Police kupują poszczególne węzły, czyli elementy tych instalacji wraz z licencjami - czytamy w "Parkiecie".

Według Krzysztofa Lewickiego, choć nowa tendencja rynkowa dotyczy w zasadzie każdego rodzaju produkcji chemicznej, oczywiście w najmniejszym stopniu ma wpływ na pozyskiwanie licencji na wytwarzanie najprostszych substancji. Były szef Puław wymienia w tym kontekście choćby mocznik, który na przemysłową skalę otrzymywany jest w bezpośredniej reakcji chemicznej dwutlenku węgla z amoniakiem.

Tymczasem Police, jak podkreślają przedstawiciele tej firmy, właściwie nie prowadzą produkcji w dziedzinie chemii specjalistycznej. Zakłady wytwarzają około połowy wszystkich produkowanych w Polsce nawozów wieloskładnikowych i fosforowych, a także siarkowych - wyjaśnia dziennik.

Zakłady Chemiczne Police na nowej tendencji rynkowej przynajmniej na razie nie tracą. Natomiast Zakłady Azotowe Puławy, jak deklaruje Krzysztof Lewicki, na tym trendzie akurat mogą korzystać.

Puławy, oprócz nawozów azotowych, wytwarzają takie substancje, jak wspomniane już wcześniej kaprolaktam i melamina. To zresztą jedne ze sztandarowych produktów tej spółki. - Dzięki temu, że inni znaczący światowi producenci np. kaprolaktamu ograniczają sprzedaż licencji na jego produkcję, posiadanie dostępu do takich nowoczesnych technologii zwiększa także pozycję konkurencyjną Puław - wyjaśnia w "Parkiecie" Krzysztof Lewicki.

Oczywiście, w tej sytuacji także puławskie zakłady nie są zainteresowane sprzedażą posiadanych technologii, choć potencjalnych zainteresowanych, którzy mają dostęp do ropy naftowej, jednego z surowców używanych w produkcji kaprolaktamu, jest wielu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Licencje chemiczne pod nadzorem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!