Leszkiewicz: jesienią ruszy prywatyzacja sektora chemicznego

Leszkiewicz: jesienią ruszy prywatyzacja sektora chemicznego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W końcu trzeciego kwartału tego roku - prawdopodobnie we wrześniu - resort Skarbu Państwa ponownie uruchomi proces prywatyzacji firm sektora chemicznego - zapowiedział we wtorek w Katowicach wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.

Podjęte w ubiegłym roku próby prywatyzacji dwóch grup chemicznych nie zakończyły się zawarciem umów z inwestorami - prywatyzacje zamknięto bez rozstrzygnięcia.

Teraz - jak powiedział wiceminister podczas jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - koniunktura w branży oraz poprawa wyników firm chemicznych dobrze rokują dla powodzenia prywatyzacji. Ocenił, że po poprzednich doświadczeniach nowy proces przebiegnie sprawniej, a szansa na pozyskanie inwestorów jest większa.

"Chcemy uruchomić procesy prywatyzacyjne pod koniec trzeciego kwartału, kiedy - w opinii własnej i ekspertów - będziemy mogli wykorzystać te wszystkie pozytywne zjawiska, które w ciągu ostatniego roku i obecnie w tej branży zachodzą" - wyjaśnił Leszkiewicz.

Jego zdaniem wystawienie do sprzedaży należących do Skarbu Państwa aktywów chemicznych mniej więcej w tym samym czasie będzie "mocnym uderzeniem", które powinno zwiększyć zainteresowanie tą ofertą międzynarodowych inwestorów. "Mocniej uderzając, może doprowadzimy do tego, że będzie z kim i o czym rozmawiać" - powiedział wiceminister.

Niewykluczone, że także jesienią PKN Orlen podejmie kolejną próbę sprzedaży akcji innej firmy chemicznej - włocławskiego Anwilu. Może się to zbiec w czasie z ofertą Skarbu Państwa, dotyczącą sektora chemicznego.

Leszkiewicz podkreślił, że w minionym roku w sektorze chemicznym przeprowadzono wiele korzystnych dla firm z tej branży procesów. To m.in. konsolidacja zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie, konsolidacja gdańskich fosforów z zakładami w Puławach czy emisja nowych akcji grupy Ciech.

Wiceminister wskazał także na postępy w restrukturyzacji, poprawę kapitalizacji oraz wyników finansowych spółek chemicznych. Jak mówił, wyniki za pierwszy kwartał 2011 r. potwierdzają utrzymywanie się tych tendencji. "Miejmy nadzieję, że szczęście w postaci koniunktury będzie nam nadal sprzyjało" - mówił Leszkiewicz.

Zapowiedział kontynuację takiej polityki dywidendowej wobec spółek chemicznych, by osiągnąć kompromis między interesami Skarbu Państwa a samych spółek i ich rozwoju. Za rok obrotowy 2009/10 pobrano jedynie 9 mln zł dywidendy z Puław. W 2011 r. resort nie zamierza podejmować decyzji ściągających dywidendę ze spółek za ubiegły rok; część z nich zamknęła ten okres stratami.

"W wynikach za rok 2011, jeżeli będziemy mieli zyski w firmach, trzeba będzie bardzo zastanowić się, jak te pieniądze wykorzystać dla dobra rozwoju i inwestycji w firmach chemicznych" - powiedział Leszkiewicz.

Wśród wyzwań dla branży chemicznej wiceminister wymienił m.in. sprawę kosztów związanych z emisją CO2 (szacuje się je na co najmniej 260 mln euro rocznie w skali całej branży) oraz wprowadzenia akcyzy na węgiel i koks. Mówił, że w tej drugiej sprawie trwają konsultacje, jak zmniejszyć obciążenia dla określonych dziedzin gospodarki, także chemii.

Leszkiewicz zapewnił - po konsultacjach z resortem finansów - że podwyższone stawki akcyzy na gaz będą dotyczyć tylko gazu stosowanego jako opał, a nie jako surowiec w procesach chemicznych. Jak mówił, jest to kluczowa sprawa z punktu widzenia ewentualnych dodatkowych kosztów, jakie w innym wypadku musiałyby ponieść firmy chemiczne.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Leszkiewicz: jesienią ruszy prywatyzacja sektora chemicznego

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!